Borusewicz: mamy dobre doświadczenia z Ukraińcami w Polsce

Borusewicz: mamy dobre doświadczenia z Ukraińcami w Polsce
fot. PAP/Tomasz Gzell
Borusewicz, przewodnicząca litewskiego Sejmu Loreta Graużiniene oraz przewodniczący parlamentu Ukrainy Wołodymyr Hrojsman podpisali drugiego dnia VI Trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego deklarację końcową. Podkreślono w niej, że Zgromadzenie Parlamentarne zamierza współpracować, aby plan działań na rzecz liberalizacji reżimu wizowego Unii Europejskiej dla Ukrainy został zrealizowany do końca 2015 r.
 
Zgromadzenie Parlamentarne popiera w deklaracji niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, potępia akty agresji rosyjskiej. Nalega, by Rosja niezwłocznie wycofała z terytorium Ukrainy swój sprzęt oraz kontrolowane przez Rosję siły zbrojne. Uważa, że UE powinna zaostrzyć sankcje wobec Rosji, jeśli ta nadal nie będzie w należyty sposób realizować porozumień z Mińska.
 
We wspólnej deklaracji zażądano m.in. uwolnienia (przebywającej w rosyjskim areszcie ukraińskiej lotniczki) Nadii Sawczenko i wyjaśnienia sprawy zamordowania (rosyjskiego opozycyjnego polityka) Borysa Niemcowa. Wyrażono też uznanie dla tych Rosjan, którzy sprzeciwiają się agresywnej polityce władz. Zgromadzenie wspiera strategiczne dążenie Ukrainy do integracji z UE, zachęca parlamenty narodowe do pilnej ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE i Ukrainy.
 
Marszałek Senatu powiedział, że w Polsce legalnie pracuje ok. 80 tys. Ukraińców, a studiuje 20 tys. osób z Ukrainy. - Jesteśmy zadowoleni. Jesteśmy pewni, że też Unia Europejska będzie zadowolona, gdy wprowadzi ruch bezwizowy z Ukrainą – powiedział Borusewicz.
 
Wyraził nadzieję, że w przyszłości do Zgromadzenia Parlamentarnego dołączy także Białoruś. Dziękował też Rosjanom, którzy nie zgadzają się na rosyjską politykę agresji i aneksji, którzy ponieśli koszty tego sprzeciwu. Dodał, że podczas niedawnego spotkania z córką zamordowanego Borysa Niemcowa otrzymał od niej listę z kilkunastoma nazwiskami dziennikarzy, którzy podburzali przeciwko Niemcowowi. - Trzeba na tę listę popatrzeć – powiedział marszałek Senatu.
 
Trójstronne Zgromadzenie Parlamentarne Polski, Litwy, Ukrainy służy dialogowi parlamentarnemu między tymi krajami. Zgromadzenie spotyka się na sesjach plenarnych raz w roku, w każdym kraju po kolei. Między sesjami spotyka się prezydium Zgromadzenia. Pierwsza sesja odbyła się w Kijowie w 2008 r. Ostatnia w Warszawie w 2013 r., jej tematem były relacje Ukrainy z Unią Europejską. W marcu 2014 r. w posiedzeniu prezydium Zgromadzenia w Kijowie wzięli udział Borusewicz i ówczesny szef sejmowej komisji SZ Grzegorz Schetyna. Zgromadzenie plenarne w 2014 r. nie odbyło się w związku z sytuacją na Ukrainie.
(PAP)