Blatter otrzymał gratulacje od Putina

Blatter otrzymał gratulacje od Putina
EPA/PATRICK B. KRAEMER

Jedyny rywal 79-letniego Szwajcara - jordański książę Ali bin Al-Hussein - wycofał się przed drugą turą głosowania podczas Kongresu FIFA w Zurychu.

 

"Prezydent Rosji wyraził przekonanie, że doświadczenie, profesjonalizm i duży autorytet pomogą Blatterowi w upowszechnianiu oraz popularyzacji piłki nożnej na całym świecie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Kreml.

 

Poza tym podkreślono, że Rosja jest zainteresowana współpracą z FIFA, a w szczególności w przy przygotowaniach mistrzostw świata 2018 roku, których będzie gospodarzem. Szwajcarski wymiar sprawiedliwości prowadzi śledztwo, czy w procesie wyboru organizatora tej imprezy, podobnie jak kolejnego mundialu w Katarze w 2022 roku, nie doszło do korupcji.

 

79-letni Blatter kieruje międzynarodową federacją od 1998 roku. Z FIFA związał się w 1975 roku, gdy został dyrektorem technicznym. Funkcję pełnił do 1981, później do 1998 roku był sekretarzem generalnym.

 

W piątkowym Kongresie FIFA w Zurychu, odbywającym się w cieniu afery korupcyjnej, brali udział przedstawiciele 209 narodowych federacji piłkarskich. Polskę reprezentował prezes PZPN Zbigniew Boniek.

 

(PAP)