Pakistan: setki Pasztunów demonstrują po napadzie na autobusy

Pakistan: setki Pasztunów demonstrują po napadzie na autobusy
EPA/JAMAL TARAQAI

Manifestanci ustawili trumny z ciałami zabitych przed siedzibą gubernatora Beludżystanu, w stolicy tego stanu - Kwecie.

 

Terroryści zastrzelili w piątek w mieście Mastung, ok. 40 kilometrów na południe od Kwety, 19 osób po zatrzymaniu dwóch autobusów, wiozących ich do położonego na wybrzeżu Karaczi. Dochodzą sprzeczne informacje na temat liczby uprowadzonych. W piątek pakistańskie siły bezpieczeństwa informowały, że terroryści z autobusów zabrali 25 osób i rozpoczęła się operacja w celu ich odnalezienia. Odnaleziono zwłoki 19 pasażerów, natomiast pięć osób uszło cało.

 

Tymczasem w sobotę Agencja Associated Press podaje, że w ataku zginęło 19 osób, a 25 zostało uprowadzonych. Portal BBC News pisze z kolei, że nieznana jest liczba porwanych.

 

Przywódca miejscowych Pasztunów Allah Dad powiedział AP w sobotę, że według ocalałych terroryści oddzielili Pasztunów od innych pasażerów, których wypuścili.

 

Większość ofiar śmiertelnych ataku to Pasztuni pochodzący z północy Beludżystanu - pisze BBC. I zwraca uwagę, że ataki na Pasztunów należą do rzadkości, podczas gdy miejscowi separatyści regularnie uderzają w cele rządowe i wojskowe.

 

Do tej pory do piątkowego ataku nie przyznało się żadne ugrupowanie.

 

Od dziesięcioleci w Beludżystanie trwa separatystyczna rebelia zbrojna, ale ma ona niewielkie natężenie. Walka prowadzona jest pod hasłem przerwania tego, co określa się jako gospodarczą eksploatację prowincji przez osoby z innych regionów Pakistanu.

 

(PAP)