Drawsko Pomorskie: chemicy ćwiczą z realnymi środkami bojowymi

Drawsko Pomorskie: chemicy ćwiczą z realnymi środkami bojowymi
PAP/Marcin Bielecki

Międzynarodowe ćwiczenie pododdziałów wojsk chemicznych ma doskonalić umiejętności chemików i sprawdzić ich działanie w sytuacji prawdziwych skażeń. To pierwsze w Polsce ćwiczenie, w którym wykorzystuje się tzw. live agents, czyli realne bojowe środki trujące, substancje promieniotwórcze i środki biologiczne oraz ich symulanty.

 

Jak powiedział PAP kapitan Paweł Karpiński z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, jeden ze scenariuszy zakłada odkrycie tajnego laboratorium terrorystów na okręcie. Chemicy zostaną przetransportowani śmigłowcami na jednostkę stojącą w świnoujskim porcie, gdzie znajdą biały proszek rozsypany w laboratorium. Żołnierze będą musieli pobrać próbki, zidentyfikować substancję, a także przekazać ją sojusznikom do dalszych badań - dodał Karpiński.

 

Chemicy spotkają się także m.in. z zatruciem ujęcia wody czynnikami chorobotwórczymi i radioaktywnymi, a także skażeniem gleby bojowymi środkami trującymi.

 

Wspólnie z chemikami ćwiczą także saperzy zabezpieczający pracę chemików i żołnierze jednostek specjalnych, którzy reagują w przypadku zagrożeń ze strony terrorystów - powiedział Karpiński. Jak wyjaśnił Karpiński, współdziałanie chemików i wojsk specjalnych w ramach grupy zadaniowej Multirole Exploitation Reconnaissance Team jest zupełnie nowym natowskim przedsięwzięciem, które do tej pory nie było realizowane w Polsce.

 

Karpiński dodał, że w ćwiczeniach bierze udział około 1,3 tys. żołnierzy wojsk chemicznych, głównie Polaków, ale także kilkudziesięciu żołnierzy słoweńskich i węgierskich.

 

Pododdziały chemiczne ćwiczą głównie na poligonie w Drawsku Pomorskim, ale także w jednostkach sił powietrznych i morskich. Poza sprawdzeniem ich gotowości do działania na rzecz wszystkich rodzajów wojsk, ćwiczenie obejmuje także działania na rzecz ludności cywilnej w sytuacji kryzysowej - powiedział Karpiński.

 

Szkolenie prowadzi Centralny Ośrodek Analizy Skażeń z Warszawy dla obsady Mobilnego Laboratorium Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w ramach Sił Odpowiedzi NATO 2016. Oprócz Ośrodka biorą w nim udział: 4. pułk chemiczny z Brodnicy i 5. pułk chemiczny z Tarnowskich Gór, żołnierze słoweńskiego Mobilnego Laboratorium Radiometrycznego oraz węgierskiego Mobilnego Laboratorium Biologicznego. Ćwiczenie rozpoczęło się 29 maja i potrwa do 8 czerwca.

 

W drugiej dekadzie czerwca na drawskim poligonie zaplanowano ćwiczenie "Tytan", podczas którego certyfikacji zostanie poddana narodowa Grupa Zadaniowa Obrony przed Bronią Masowego Rażenia wydzielana w ramach Sił Odpowiedzi NATO 2016.

 

(PAP)