FBI na tropie Blattera?

"Kilku pragnących zachować anonimowość funkcjonariuszy amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości przyznało, że próbowali uzyskać wsparcie niektórych działaczy FIFA, aby wszcząć dochodzenie przeciwko Blatterowi" - napisała gazeta.

Wcześniej we wtorek prokurator generalny Szwajcarii zapewnił, że decyzja Blattera o rezygnacji ze stanowiska nie miała żadnego związku z prowadzonym postępowaniem przeciwko działaczom FIFA.

"Toczy się postępowanie przeciwko jednej niezidentyfikowanej osobie, podejrzanej o złe zarządzanie oraz pranie pieniędzy, ale Blatter nie jest nim objęty. Zatem zapowiedź jego dymisji nie ma związku z postępowaniem karnym. Nie został też przesłuchany, ale zostanie wezwany, jeśli zajdzie taka konieczność" - poinformowano w komunikacie.

 

Osobne śledztwa Szwajcarów i USA koncentrowały się na korupcji w szeregach FIFA, w tym przekupywaniu członków Komitetu Wykonawczego, który wybierał gospodarzy mistrzostw świata. Nieprawidłowości dopatrzono się m.in. przy kandydaturach RPA w 2010, a także Rosji i Kataru w 2018 i 2022 roku. (PAP)