Afera FIFA: federacja Irlandii dostała 5 mln euro, by nie składać protestu

O wyeliminowaniu piłkarzy z "Zielonej Wyspy" z udziału w MŚ w RPA zadecydował błąd szwedzkiego sędziego Martina Hanssona, który w najważniejszej akcji meczu nie zauważył zagrania ręką Thierry'ego Henry. Napastnik Barcelony pomógł sobie w niedozwolony sposób opanować piłkę, którą podał do Williama Gallasa, a ten strzelił gola na wagę awansu. Była 103. minuta, a zmęczeni Irlandczycy nie zdołali już odpowiedzieć.

 

W pierwszym meczu Irlandia przegrała na własnym boisku 0:1, ale w rewanżu w Paryżu wygrywała po 90 min. 1:0 i potrzebna była dogrywka. Henry dzień po spotkaniu przyznał się do zagrania ręką.

 

"Będę szczery - zagrałem ręką. Nie jestem jednak sędzią - to on dopuścił takie zagranie. Wszelkie pytania trzeba kierować do niego" - mówił Francuz o Hanssonie.

 

Delaney o korupcyjnym zachowaniu FIFA poinformował w wywiadzie udzielonym irlandzkiemu radiu.

 

To kolejna afera w FIFA. Organizacja jest w ogniu krytyki od ponad tygodnia, gdy w Szwajcarii zostało zatrzymanych - na zlecenie wymiaru sprawiedliwości USA - siedmiu prominentnych działaczy tej organizacji. Usłyszeli oni zarzuty korupcyjne.

 

W ubiegły piątek prezydent FIFA Blatter, mimo coraz większej krytyki, został wybrany na kongresie w Zurychu na piątą kadencję. Cztery dni po tym sukcesie - podczas specjalnej konferencji prasowej - niespodziewanie ogłosił jednak decyzję o planowanej rezygnacji. Następca Szwajcara ma zostać wybrany między grudniem a marcem 2016.

 

(PAP)