Egipt: wyrok oczyszczający Mubaraka anulowany

Egipt: wyrok oczyszczający Mubaraka anulowany
PAP/EPA

Ogłosił, że sąd w tej sprawie wypowie się ponownie 5 listopada.

W czerwcu 2012 roku były dyktator został skazany na dożywotnie więzienie za stłumienie 18-dniowych protestów, w których zginęło ok. 850 osób. Jednak wyrok z 2012 r. uchylono ze względów proceduralnych, kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W listopadzie 2014 roku inny sąd oczyścił Mubaraka z zarzutów. W tej sytuacji prokuratura odwołała się od tej decyzji.

 

Nie jest jasne, czy decyzja sądu kasacyjnego anulowania wyroku dotyczy też ministra spraw wewnętrznych w rządzie Mubaraka Habibiego al-Adliego oraz sześciu wysokich rangą doradców do spraw bezpieczeństwa i synów Mubaraka.

Obalenie Mubaraka doprowadziło do pierwszych wolnych wyborów w Egipcie. Jednak ich zwycięzca Mohammed Mursi został w 2013 roku odsunięty od władzy przez wojsko z Abd el-Fatahem es-Sisim na czele, po protestach przeciwko rządom islamistycznego szefa państwa.

 

Sisi, który w maju wygrał wybory prezydenckie, stosuje represje wobec Bractwa Muzułmańskiego, z którego Mursi się wywodzi. Od obalenia prezydenta islamisty zabitych zostało co najmniej 1,4 tys. zwolenników Mursiego, tysiące trafiły do więzień, a setki zostały skazane na śmierć w masowych procesach, które były krytykowane przez społeczność międzynarodową. (PAP)