LŚ siatkarzy: Polska - Iran 3:1

LŚ siatkarzy: Polska - Iran 3:1
PAP/Waldemar Deska

Polska: Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Mateusz Mika, Mateusz Bieniek i Paweł Zatorski (libero) oraz Marcin Możdżonek, Grzegorz Łomacz.

 

Iran: Saman Faezi, Saeid Marouflakrani, Farhad Ghaemi, Seyed Mohammad Mousavi Eraghi, Amir Ghafour, Mojtaba Mirzajanpour, Farhad Zarif (libero) oraz Mohammadhassan Senobar, Shahram Mahmoud, Mohammad Javad Manavinejad, Milad Ebadipour, Adel Gholami.

 

To było piąte spotkanie Polski i Iranu w historii Ligi Światowej i do tej pory był remis 2-2. Biało-czerwoni jednak lubią grać z ekipami azjatyckimi. W tych rozgrywkach było 29 takich spotkań i przegrali tylko cztery (dwukrotnie z Iranem w 2014 i po razie w 2009 z Chinami i Japonią).

 

Podopieczni Stephane'a Antigi wygrali piąty z rzędu mecz LŚ, a taka seria po raz ostatni zdarzyła im się w 2012 roku, gdy wygrali siedem kolejnych spotkań.

 

Iran to bardzo niewygodna drużyna, która zaskoczyła w zeszłym sezonie wiele światowych zespołów, ale teraz ekipę Slobodana Kovaca rywale mają już rozpracowaną. Pokazały to już pierwsze mecze, w których lepsi od Irańczyków okazali się dwukrotnie Amerykanie.

 

Polacy, którzy w tym sezonie muszą radzić sobie bez filarów kadry z zeszłego roku, pokazują się z bardzo dobrej strony.

 

W dwóch pierwszych setach nie pozwolili przeciwnikom na zbyt wiele. W pierwszej odsłonie spotkania zwłaszcza Mateusz Mika był kluczową postacią. Bardzo dobrze zagrał blok, a w obronie Paweł Zatorski. Dzięki temu Iran ani razu nie wyszedł na prowadzenie, a set zakończył się zwycięstwem 25:20.

 

W drugim coraz lepiej prezentował się na nowej dla siebie pozycji Bartosz Kurek. Wyraźnie widać, że z tygodnia na tydzień siatkarz Asseco Resovii Rzeszów coraz lepiej odnajduje się w swojej roli. Atakował ze skutecznością 59 procent i to właśnie on zakończył set asem serwisowym na 25:22. Nerwowo tym razem było tylko raz, gdy przeciwnicy doszli na 23:22, ale wówczas znowu sytuację uratował polski blok.

 

Gra całkowicie nie ułożyła się w trzecim secie. Zwłaszcza błędy w zagrywce i szarpane akcje zadecydowały o tym, że Iran wyszedł na prowadzenie 13:9, potem 16:12 i ostatecznie wygrał 25:21.

 

Polacy szybko się pozbierali, zwłaszcza Kurek, który rozgrywał fenomenalny mecz. W czwartym secie mistrzowie świata prowadzili 16:10, by w końcówce sprawdzić nerwy kibiców. Po serii słabych przyjęć i kolejnych nieudanych serwisów, zrobiło się 22:22. W ostatnich piłkach błysnął w środku Mateusz Bieniek, a decydujący punkt w meczu Polacy zdobyli blokiem i wygrali 27:25.

 

Kolejne spotkanie z Iranem rozegrają w sobotę w Częstochowie o godz. 20.25.

 

(PAP)