Malezja: co najmniej 11 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, 8 zaginionych

Malezja: co najmniej 11 ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, 8 zaginionych
EPA/FAZRY ISMAIL

"11 ciał odnaleziono, z których dwa zidentyfikowano. Osiem osób jest zaginionych" - podał na Twitterze minister ds.turystyki stanu Sabah Masidi Mandżun, podając, że trwają poszukiwania zaginionych.

 

Epicentrum trzęsienia o sile 6 stopni, jednego z najsilniejszych od dziesiątków lat w tym regionie, znajdowało się w odległości 54 km od Kota Kinabalu, stolicy prowincji Sabah.

 

Z góry Kinabalu o wysokości 4095 m sprowadzono zablokowanych w wyniku trzęsienia ziemi 137 turystów. Są to głównie Malezyjczycy, było też kilku cudzoziemców.

 

Wyprawa na Kinabalu trwa zazwyczaj dwa dni i noc. Z ostatniego schroniska pod szczytem wyrusza się po kilkugodzinnym odpoczynku o godzinie 2 po północy.

 

Na Kinabalu znajduje się najwyżej na świecie położona via ferrata - "żelazna droga" wyposażona w linę stalową do autoasekuracji, stopnie, drabinki i mosty. W języku polskim czasem określana bywa "żelazną percią".

 

Na szczyt najwyższej góry Azji Południowo-wschodniej prócz doświadczonych alpinistów, korzystających z trudniejszego wejścia, mogą się wspinać i dzieci, a nawet starcy - pod warunkiem, że mają dobrą kondycję.

 

(PAP)