Zapłacił 2,35 miliona dolarów za lunch z Warrenem Buffetem

Zapłacił 2,35 miliona dolarów za lunch z Warrenem Buffetem
Była to już 16. aukcja na portalu eBay, której dochody zasilają fundację charytatywną Glide w San Francisco. Oferuje ona darmowe posiłki, świadczenia medyczne, opiekę nad dziećmi, mieszkania i szkolenie zawodowe dla osób najbiedniejszych i bezdomnych.
 
Jak poinformowała Glide, prezes firmy Dalian Zeus Entertainment Co. z Pekinu Zhu Ye podczas pięciodniowej aukcji, która skończyła się w piątek wieczorem, złożył najwyższą z 76 ofert i za obiad z Buffettem zapłacił 2 345 678 dolarów. To wciąż mniej niż rekordowa kwota - 3 456 789 dolarów - którą zebrano w 2012 roku.
 
Mimo to najnowsza aukcja pomoże Glide zmieścić się w rocznym budżecie w wysokości 16 mln dolarów. Podczas 16 aukcji łącznie zebrano 20,2 mln dolarów.
 
Zwycięzca na lunch z wielkim inwestorem, który odbędzie się w nowojorskiej restauracji Smith&Wollensky, może zaprosić maksymalnie siedmioro przyjaciół. 84-letni Buffett będzie rozmawiał z nimi prawie o wszystkim, m.in. filantropii i życiu, ale nie ujawni, co kupuje czy sprzedaje.
 
Niektórzy poprzedni zwycięzcy aukcji woleli wybrać się na obiad z Buffettem nie do Nowego Jorku, lecz do restauracji ze stekami w Omaha, w stanie Nebraska, gdzie inwestor od 50 lat prowadzi holding Berkshire Hathaway.
 
Jeden ze zwycięzców Ted Weschler po takim lunchu zaczął pracować dla Buffetta. W latach 2010-2011 Weschler za obiady z inwestorem zapłacił 5,25 mln dolarów.
 
Pierwsza aukcja odbyła się w 2000 roku, gdy pierwsza żona Buffetta Susan zaznajomiła go z Glide. Susan zmarła w 2004 roku. W tym roku lunch licytowało tylko osiem osób, najpewniej dlatego, że już pierwszego dnia kwota stała się siedmiocyfrowa. Buffett prawie cały swój majątek przeznacza na cele charytatywne.
(PAP)