Papież: pokojowe współżycie różnych narodów i religii jest możliwe

Papież: pokojowe współżycie różnych narodów i religii jest możliwe
EPA/LUCA ZENNARO

Zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra papież powiedział, że udał się do stolicy Bośni i Hercegowiny jako „pielgrzym pokoju i nadziei”.

 

“Sarajewo to miasto symbol. Przez wieki był miejscem koegzystencji między ludami i religiami i dlatego nazywano go +Jerozolimą Zachodu+”- mówił Franciszek.

 

Następnie, dodał - przywołując konflikt w Bośni i Hercegowinie, zakończony 20 lat temu - „W niedalekiej przeszłości Sarajewo stało się symbolem zniszczeń i wojny. Teraz trwa proces pojednania i przede wszystkim właśnie z tego względu tam pojechałem, by zachęcić do podążania drogą pokojowego współżycia między różnymi narodami; drogą trudną, ale możliwą”.

 

Papież podkreślił, że proces ten przebiega dobrze. Podziękował za przyjęcie wyznawcom innych religii i wyznań: prawosławnym, muzułmanom i Żydom.

 

“Doceniam zaangażowanie we współpracę i solidarność między osobami należącymi do różnych religii zachęcając wszystkich do kontynuowania dzieła odbudowy duchowej i moralnej społeczeństwa”- podkreślił.

 

Franciszek powiedział też wiernym, że ten, kto karmi się chlebem Chrystusa, „nie może pozostać obojętny wobec tych, którzy nie mają chleba powszedniego”.

 

“To coraz poważniejszy problem, mimo interwencji podejmowanych przez wspólnotę międzynarodową i wiele organizacji”- zauważył.

 

Papież dodał, że potrzebne są konkretne propozycje i projekty, by rozwiązać strukturalne problemy głodu na świecie.

 

(PAP)