Rozpoczęły się ćwiczenia "Saber Strike-15"

Rozpoczęły się ćwiczenia Saber Strike-15
EPA/VALDA KALNINA

Szkolenie jest prowadzone na poligonach w Polsce (w Drawsku Pomorskim), Litwie, Łotwie i Estonii. "Na polskim poligonie ćwiczenie realizowane będzie w dwóch częściach – szkolenie taktyczne tj. obrona, natarcie i przenikanie a następnie realizacja zadań ogniowych ostrą amunicją, zakończona kierowaniem ogniem w obronie i natarciu" - poinformował w poniedziałek szef zespołu prasowego ćwiczenia mjr Zbigniew Tuszyński.

 

Jak dodał, w Drawsku szkolić się będą żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej), artylerzyści i piechota zmechanizowana z Niemiec oraz czołgiści z Danii i USA. Ogółem w polskiej części "Saber Strike-15" weźmie udział ok. 2000 żołnierzy i prawie 500 egzemplarzy sprzętu bojowego. W tym są czołgi T-72, M1 Abrams i Leopard 2A5, a także bojowe wozy piechoty, samobieżne polowe wyrzutnie rakiet M270 MLRS, 155–milimetrowe haubice PzH2000, wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych "Spike" i śmigłowce AH–64 "Apache" i amerykańskie samoloty F–16.

 

Ciekawostką może być użycie amerykańskiego bombowca strategicznego B-52 w roli samolotu bliskiego wsparcia. W trakcie ćwiczenia, prawdopodobnie 16 czerwca, nastąpi też desant spadochroniarzy na poligon drawski, w trakcie którego z pokładu samolotu transportowego C-17 mają zostać zrzucone haubice.

 

Organizatorem ćwiczenia "Saber Strike-15" jest dowództwo amerykańskich wojsk lądowych w Europie (USAREUR). Wojskowi będą ćwiczyć prowadzenie międzynarodowej, obronnej operacji lądowej w krajach nadbałtyckich, z użyciem sił lądowych, powietrznych i piechoty morskiej państw NATO i krajów partnerskich. Głównym celem będzie zgrywanie pododdziałów do walki w operacji sojuszniczej.

 

W ćwiczeniu na poligonach w czterech państwach bierze udział łącznie 6 tys. żołnierzy z krajów-gospodarzy oraz Danii, Finlandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

 

"Saber Strike" jest częścią serii ćwiczeń, które NATO prowadzi w czerwcu pod wspólnym kryptonimem "Allied Shiled" (Sojusznicza Tarcza). Wśród nich są rozpoczynające się we wtorek ćwiczenia "Noble Jump" (Szlachetny Skok) na poligonie w Żaganiu, podczas których NATO po raz pierwszy sprawdzi na poligonie działanie Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), często nazywanych "szpicą" Sojuszu. Częścią "Sojuszniczej Tarczy" są też trwające od piątku ćwiczenia "Baltops" na południowym Bałtyku oraz w Polsce, Niemczech i Szwecji, a także ćwiczenia Sił Odpowiedzi NATO pk. "Trident Joust" głównie w Rumunii, które rozpoczną się w połowie czerwca. Łącznie w "Allied Shiled" weźmie udział ok. 15 tys. żołnierzy z 22 państw.

 

NATO podkreśla, że wszystkie ćwiczenia mają charakter obronny, a ich celem jest zwiększenie interoperacyjności oraz gotowości do wspólnego zaangażowania w kolektywną obronę.

 

(PAP)