Saakaszwili: generał z Gruzji komendantem milicji w Odessie

Saakaszwili: generał z Gruzji komendantem milicji w Odessie

Podczas pierwszej od objęcia tego stanowiska konferencji prasowej Saakaszwili zapowiedział bezwzględną walkę z przemytem i korupcją, wzmocnienie granic z separatystycznym Naddniestrzem i duże zmiany kadrowe w administracji. Na miejsce zwolnionych 26 szefów władz rejonowych (powiatowych) Saakaszwili zamierza powołać ludzi wyłonionych w otwartym konkursie.

„Naszym celem jest przekształcenie Odessy w najbezpieczniejsze miasto Ukrainy” – powiedział, informując, że na czele milicji w obwodzie stanie jego rodak. Będzie to były wiceminister spraw wewnętrznych Gruzji Gia Lordkipanidze, z którym Saakaszwili współpracował jako prezydent.

Szef obwodu odeskiego zwrócił się do władz w Kijowie o szybkie wprowadzenie w jego regionie nowej służby patrolowej, formowanej obecnie na Ukrainie w ramach przygotowań do powołania policji. „Potrzebujemy jej na sezon turystyczny” – wyjaśnił.

Saakaszwili oświadczył, że w administracji obwodowej zostanie uruchomiona telefoniczna linia antykorupcyjna, i poprosił mieszkańców, by zgłaszali władzom przypadki łapownictwa. Uściślił przy tym, że nie interesują go informacje o małych łapówkach, „w wysokości 500 hrywien”. „Polujemy na grubą rybę” – uprzedził.

Zapowiedział, że w Odessie powstanie centrum administracyjne - jedno miejsce, w którym można będzie załatwić całe spektrum spraw: od rejestracji narodzin dziecka i założenia firmy do wyrobienia paszportu czy uzyskania pozwolenia na budowę. To także ma pomóc w zwalczaniu korupcji.

Saakaszwili podkreślił, że jednym z jego najważniejszych zadań będzie przywrócenie porządku prawnego na granicy między Ukrainą a Naddniestrzem, które sąsiaduje z obwodem odeskim.

„Ta swawola powinna się zakończyć. Z tego terytorium płynie kontrabanda, narkotyki, broń, nadchodzi destabilizacja, nic dobrego. Dlatego jest to zarówno kwestia bezpieczeństwa wewnętrznego, jak i naszych interesów gospodarczych” – oświadczył.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mianował Saakaszwilego gubernatorem obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym 30 maja. Przed nominacją nadał mu ukraińskie obywatelstwo.