Komisarz UE: FIFA potrzebuje głębokich reform

Komisarz UE: FIFA potrzebuje głębokich reform
fot. PAP/EPA

Debata w europarlamencie, która odbyła się w środę późnym wieczorem w Strasburgu, to pokłosie afery korupcyjnej i zatrzymań wysokich rangą działaczy Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej FIFA, po których kierujący nią od 17 lat Sepp Blatter zapowiedział, że ustąpi ze stanowiska.

 

Komisarz ds. edukacji i kultury Navracsics, który odpowiada w KE również za sprawy związane ze sportem, ocenił podczas debaty, że FIFA "w jej obecnej formie nie jest zdolna do zarządzania światową piłką".

 

"FIFA potrzebuje nowego otwarcia - pełnego remontu kultury organizacji i swych instytucji" - powiedział Navracsics. "Fani w Europie i na świecie tego oczekują" - dodał. Komisarz podkreślił, że nie jest rolą KE i UE zarządzanie światową piłką, ale unijne instytucje będą wspierać tych, którzy chcą reformować futbol.

 

Chadecki europoseł z Hiszpanii Santiago Fisas Ayxela także uważa, że FIFA potrzebuje poważnej reformy. Jego zdaniem należy zmienić system wyborczy w organizacji. Brytyjski konserwatysta Dan Dalton ocenił, że rezygnacja Blattera nie wystarczy. Jego zdaniem, jeśli zostanie udowodniona korupcja, należy przeprowadzić ponownie wybór gospodarczy mistrzostw świata w 2018 i 2022 r.

 

Czeski liberał Petr Jeżek wskazał, że FIFA potrzebuje pomocy z zewnątrz i wskazał na rolę, jaką w uzdrowieniu światowej organizacji piłkarskiej może odegrać europejska federacja UEFA.

 

W czwartek europarlament ma przyjąć rezolucję w sprawie afery korupcyjnej w FIFA.

 

27 maja, tuż przed kongresem FIFA, na zlecenie amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości aresztowano w Zurychu siedmiu działaczy FIFA, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Chodzi o kwoty w sumie ponad 100 mln dolarów. Osobne śledztwo Szwajcarów skupia się na nieprawidłowościach przy przyznaniu Rosji i Katarowi praw do organizacji mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku. Do nieprawidłowości miało dojść również przy wyborze gospodarzy dwóch wcześniejszych mundiali - w Niemczech (2006) i RPA (2010).

 

Sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Jerome Valcke zapewnił, że podczas wyborów gospodarzy mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku, których organizację przyznano Rosji i Katarowi, wszystkie procedury były zachowane.

 

Brytyjska stacja BBC poinformowała w środę, że według jej źródła nadzwyczajny kongres FIFA, na którym mają odbyć się wybory następcy Josepha Blattera, zostanie zwołany na 16 grudnia.

 

(PAP)