USA: 9 mln dol. dziennie na walkę z Państwem Islamskim

USA: 9 mln dol. dziennie na walkę z Państwem Islamskim
PAP/EPA

Z pierwszego opublikowanego dotąd zestawienia kosztów walki z IS wynika, że dwie trzecie łącznych wydatków przeznaczono na lotnictwo, a koszt całej operacji znacznie wzrasta w miarę jej trwania.

 

Kongres USA odrzucił niedawno projekt ustawy, która zakazywała dalszego finansowania działań zbrojnych przeciwko IS bez nowej zgody parlamentu.

Przewodniczący kolegium szefów sztabów amerykańskich sił zbrojnych generał Martin Dempsey powiedział w czwartek, że na razie nie zgadza się na rozmieszczenie w Iraku personelu wojskowego USA bliżej terenów objętych walkami z IS. Nie wykluczył jednak, że takie rozwiązanie będzie konieczne w przyszłości.

 

Biały Dom poinformował w środę, że do Iraku wysłanych zostanie do 450 amerykańskich wojskowych, którzy będą doradzać siłom irackim i szkolić je w walce z IS. Będą to doradcy, instruktorzy, logistycy i personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo; Amerykanie nie będą uczestniczyć w walkach.

 

Zgodnie z zatwierdzonym planem USAmają też otworzyć kolejny, piąty ośrodek szkoleniowy w al-Takkaddum w prowincji Anbar, na terenie bazy lotniczej, z której amerykańskie siły korzystały podczas swych działań w Iraku w latach 2003-2011. (PAP)