Polacy za JOW-ami i przeciw finansowaniu partii z budżetu [SONDAŻ]

Jednomandatowe Okręgi Wyborcze w wyborach do Sejmu mogą stać się faktem! Popiera je coraz więcej Polaków.

 

Jak wynika z sondażu TNS Polska, gdyby dziś odbywało się referendum, aż 60 procent Polaków poparłaby wprowadzenie JOW-ów. Przeciwko byłoby tylko 20 procent. A kolejne 20 procent głosujących jeszcze nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania. Frekwencja wyniosłaby 76 procent.

 

Zmienić się może także sposób finansowania partii politycznych. Odpowiadając na drugie pytanie w referendum zdecydowana większość Polaków, bo aż 73 procent, odpowiedziałoby się przeciwko obecnemu systemowi finansowania ugrupowań politycznych, czyli z budżetu państwa. Zachowania tego modelu chciałoby tylko 19 procent, a 8 procent nie ma jeszcze opinii.

 

Odpowiadając na trzecie pytanie referendum, 90 procent głosujących opowiedziałoby się za rozstrzyganiem wątpliwości w Urzędach Skarbowych na rzecz podatnika. Przeciwne zdanie wyraża tylko 4 procent zapytanych, a 6 procent nie ma zdania.

 

Z wnioskiem o referendum wystąpił jeszcze w trakcie kampanii wyborczej prezydent Bronisław Komorowski. Głosowanie odbędzie się szóstego września.