O JOW-ach w Pałacu Prezydenckim. Debata przed referendum

O JOW-ach w Pałacu Prezydenckim. Debata przed referendum
fot. PAP

Dyskusję pt. "System wyborczy – JOW wobec społeczeństwa obywatelskiego" otworzy prezydent Bronisław Komorowski. Prelegentami będą także dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Radosław Markowski z Uniwersytetu SWPS i prof. Antoni Z. Kamiński z PAN.

 

"Prezydent chce publicznie omówić, w jaki sposób możemy uzyskać lepsze poczucie identyfikacji wyborców z posłami" - podkreślił w rozmowie z PAP prezydencki minister Olgierd Dziekoński. Zwrócił uwagę, że z badań opinii publicznej wynika, iż istnieje nikły poziom identyfikacji między wyborcą a posłem i jest duże zapotrzebowanie na JOW-y.

 

Dziekoński zaznaczył, że JOW-y "dają różne możliwości rozwiązań, ale zawsze są oparte na zasadzie silnej, personalnej odpowiedzialności zarówno tych, którzy wskazują kandydatów, jak i tych, którzy ich wybierają".

 

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek zaznaczyła w rozmowie z PAP, że poglądy prezydenta Komorowskiego na temat jednomandatowych okręgów wyborczych "są znane od lat". "W środę odbędzie się forum debaty publicznej poświęcone temu tematowi. Intencją prezydenta jest, by prowadziło to do pogłębionej dyskusji, bo jest ona potrzebna i ważna" - podkreśliła Trzaska-Wieczorek.

 

Pałac Prezydencki pikietowała we wtorek grupa ponad 20 zwolenników jednomandatowych okręgów wyborczych i Pawła Kukiza, który w wyborach prezydenckich uzyskał ponad 20-proc. poparcie, a jednym z jego z sztandarowych postulatów było właśnie wprowadzenie JOW-ów. "Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego (ws. JOW-ów - PAP), a tak naprawdę w tej chwili ociąga się z podpisaniem decyzji w tej sprawie. Serdecznie apelujemy do prezydenta Komorowskiego, by najzwyczajniej w świecie dopełnił formalności, bo to przecież jest drobiazg" - powiedział jeden z demonstrujących, wiceburmistrz dzielnicy Bemowo Łukasz Lorentowicz.

 

"Głupio nam, że musimy być tutaj publicznie, by przypomnieć mu o tej jego poniekąd samodzielnej i niewymuszonej niczym obietnicy" - dodał. Uczestnicy pikiety rozdawali ulotki na temat JOW-ów i zbierali podpisy na wydrukowanej w dużym formacie petycji, którą ustawiono na stojaku na ulicy. Hałasowali też przy pomocy sportowych gwizdków, by - jak mówili - przebudzić prezydenta z letargu, bowiem minęła już połowa czasu między zapowiedzią referendum a datą, do kiedy najpóźniej postanowienie w tej sprawie musi zostać podpisane.

 

Trzaska-Wieczorek zapewniła we wtorek, że Komorowski planuje podpisać postanowienie o zarządzeniu referendum i - jak przypomniała - ma na to czas do 13 lipca. Jak wynika z informacji z Kancelarii Prezydenta, może uczynić to wcześniej.

 

Postanowienie prezydenta ws. zarządzenia referendum ogólnokrajowego musi zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw najpóźniej 13 lipca; wówczas formalnie ruszy kampania referendalna oraz terminy przewidziane w kalendarzu referendalnym.

 

Dziekoński poinformował PAP, że kolejna dyskusja w ramach Forum Debaty Publicznej ma dotyczyć drugiego z zagadnień, któremu ma być poświęcone referendum, czyli systemowi finansowania partii politycznych.

 

Prezydent zaproponował referendum ws. JOW-ów, finansowania partii politycznych oraz zasady dotyczącej prawa podatkowego na 6 września. Polacy będą mieli możliwość odpowiedzi na trzy pytania. Po pierwsze - czy są za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu; po drugie - czy są za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa; oraz po trzecie - czy opowiadają się za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

 

Komorowski zapowiedział referendum w poniedziałek 11 maja, dzień po pierwszej turze wyborów prezydenckich, w której minimalnie przegrał z kandydatem PiS Andrzejem Dudą.

 

Uzasadniał złożenie wniosku tym, że wysokie poparcie dla Kukiza to ważny sygnał mówiący "o oczekiwaniu liczącej się części opinii publicznej na zmiany dotyczące relacji między obywatelem a państwem i wzmocnienia mechanizmów, które pozwalają obywatelom wpływać bezpośrednio na bieg spraw w Polsce".

 

21 maja Senat wyraził zgodę na zarządzenie przez prezydenta Komorowskiego referendum ogólnokrajowego.

 

Zgodnie z art. 125 konstytucji, wynik referendum ogólnokrajowego jest wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

 

(PAP)