Putin: jesteśmy gotowi do obrony w razie zagrożenia

Putin: jesteśmy gotowi do obrony w razie zagrożenia
EPA/ALEXANDER NEMENOV

"Jeśli ktokolwiek zagrozi terytorium Rosji, wycelujemy swoją broń na te kraje, z których zagrożenie pochodzi" - ostrzegł, wyrażając zaniepokojenie "rozszerzającym się systemem obrony przeciwrakietowej".

 

"Gdy zagrożenie pojawia się w sąsiednim kraju, Rosja musi zareagować w sposób odpowiedni i użyć swojej obrony w taki sposób, by zneutralizować zagrożenie" - powiedział.

 

Putin zaznaczył, że to NATO zbliża się do granic Rosji, a nie na odwrót. Dodał zarazem, że strona rosyjska "będzie wszystko analizować", ale na razie "nie widzi nic szczególnie niepokojącego".

 

Po rozmowach z prezydentem Finlandii Saulim Niinistoe oświadczył także, że najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dla tego kraju jest jego neutralny status.

 

Wcześniej rosyjski prezydent poinformował, że Rosja wprowadzi w tym roku na uzbrojenie ponad 40 nowych międzykontynentalnych nuklearnych rakiet balistycznych i w najbliższych miesiącach wypróbuje nowy węzeł radiolokacyjny swej obrony antyrakietowej.

 

Występując na otwarciu Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2015 w Kubince koło Moskwy zaznaczył, że nowe rakiety jądrowe będą całkowicie odporne na wszystkie istniejące obecnie środki ich zwalczania.

 

(PAP)