Golden State Warriors mistrzami NBA

Golden State Warriors mistrzami NBA
PAP/EPA

"Wojownicy" poprzednio triumfowali w 1947, 1956 i 1975 roku. Najbardziej wartościowym koszykarzem (MVP) rywalizacji o mistrzostwo NBA został Andre Iguodala z Warriors. Najwięcej punktów dla zwycięzców - po 25 - zdobyli we wtorek Iguodala i Stephen Curry. Wśród pokonanych na wyróżnienie zasługuje LeBron James - 32 pkt.

 

Najlepsi od samego początku do samego końca - tak najkrócej można opisać sezon 2014/15 w wykonaniu drużyny z Oakland. Warriors zdominowali część zasadniczą rozgrywek kończąc ją z bilansem 67 zwycięstw i tylko 15 porażek. W fazie play off w drodze do wielkiego finału kolejno wyeliminowali: New Orleans Pelicans (4-0), Memphis Grizzlies (4-2) i Houston Rockets (4-1).

 

W decydującej serii przyszło im się zmierzyć z drużyną, która miała wielkie aspiracje. Latem ubiegłego roku do Cavaliers wrócił LeBron James, ściągnięto także świetnego skrzydłowego - Kevina Love\'a. Oni wraz z Kyrie Irvingiem mieli stworzyć nową "Wielką Trójkę", która wywalczy dla Cleveland upragnione mistrzostwo.

 

"Kawalerzystom" w dużej mierze plany popsuły kontuzje. Love poważnego urazu barku doznał w pierwszej rundzie play off, a Irving w pierwszym meczu finału uszkodził rzepkę.

 

Poważnie osłabieni Cavaliers i tak postawili Warriors twarde warunki. Po trzech spotkaniach prowadzili nawet 2-1, a nie do zatrzymania był James, który zdobył w nich 123 pkt. Żaden inny zawodnik w historii NBA nie był tak skuteczny w trzech pierwszych meczach decydującej rywalizacji.

(PAP)