Korea Płn. blokuje Instagrama

Korea Płn. blokuje Instagrama
PAP/EPA

Przy próbie uruchomienia aplikacji Instagram, na urządzeniach mobilnych północnokoreańskiego operatora komórkowego Koryolink, pojawiał się komunikat w języku angielskim - "Uwaga! Nie możesz połączyć się z tą stroną, ponieważ znajduje się ona na czarnej liście". To samo ostrzeżenie wyświetlane jest w języku koreańskim, jednak ten komunikat opatrzony jest dopiskiem o zawartości szkodliwych treści.

 

AP dodaje, że zablokowany jest także dostęp do Instagrama za pomocą komputerów osobistych i laptopów podłączonych do internetu przez kable LAN państwowego operatora.

 

O zablokowaniu usług Instagrama nie poinformował oficjalnie komunistyczny reżim w Pjongjangu. Wiadomości nie skomentowali także przedstawiciele serwisu, którego właścicielem jest Facebook, do którego dostęp w Korei Północnej nie jest blokowany. Działają także Twitter i inne portale społecznościowe.

 

Szacuje się, że z usług telefonii komórkowej korzysta obecnie około 2 mln obywateli Korei Północnej. Jednak, poza nielicznymi przypadkami, nie mają oni dostępu do internetu. Z sieci mogą natomiast korzystać goście z zagranicy, rezydenci i osoby robiące w tym kraju interesy. (PAP)