USA: Dżochar Carnajew oficjalnie skazany na śmierć, przeprasza za atak

USA: Dżochar Carnajew oficjalnie skazany na śmierć, przeprasza za atak
Sędzia George O'Toole w środę oficjalnie ogłosił wyrok podjęty jednomyślnie w maju przez ławę przysięgłych. Carnajew został skazany na najwyższy wymiar kary m.in. za udział w spisku w celu użycia broni masowego rażenia. - Nikt nie zapamięta Dżochara Carnajewa jako dobrego ucznia, czy bliskiego przyjaciela, lecz jedynie jako osobę, która świadomie i celowo zabiła i okaleczyła niewinnych ludzi - powiedział sędzia.
 
Słuchając orzeczenia, Carnajew patrzył na podłogę i pocierał ręce.
 
Wcześniej na tym samym posiedzeniu przez trzy godziny spokojnie wysłuchiwał relacji osób ocalałych z zamachu. Kobieta, która w ataku straciła lewą nogę, mówiąc bezpośrednio do Carnajewa zaznaczyła, że akty terrorystyczne zbliżają ludzi do siebie. - Jesteśmy silni jako mieszkańcy Bostonu, jako Amerykanie, i zadzieranie z nami było złym pomysłem - dodała. Inna kobieta, która również straciła nogę, powiedziała: Osoba, która dopuściła się tak strasznej zbrodni, musi być pozbawiona duszy.
 
Następnie Carnajew wstał i, zwracając się do sędziego, przeprosił ofiary za przeprowadzenie zamachu. - Przepraszam za odebrane życie, za cierpienie, którego wam przysporzyłem, za krzywdę nie do naprawienia - powiedział. - Na wypadek, gdyby były co do tego wątpliwości, chciałbym powiedzieć, że to ja wraz ze swoim bratem Tamerlanem ponoszę winę za tamten atak - zaznaczył. Dodał, że modli się o ulgę i uleczenie dla ofiar zamachu.
 
Agencja AP zauważa, że podczas pięciominutowej przemowy 21-letni Carnajew kilkakrotnie milknął, jak gdyby walcząc o zachowanie spokoju. Przemówił publicznie po raz pierwszy od aresztowania go ponad dwa lata temu.
 
W zamachu w Bostonie 15 kwietnia w 2013 r. zginęły trzy osoby, a ponad 260 zostało rannych. Doszło do niego podczas 117. edycji Maratonu Bostońskiego, który jest organizowany w stolicy stanu Massachusetts od 1897 r., zwykle w trzeci poniedziałek kwietnia. Był to najtragiczniejszy w skutkach zamach terrorystyczny w USA od 11 września 2001 r.
(PAP)