Królowa Elżbieta II apeluje w Berlinie o jedność Europy

"Dobrze wiemy, że podział Europy jest niebezpieczny i że musimy się go wystrzegać, zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie naszego kontynentu" - powiedziała brytyjska monarchini wieczorem w siedzibie niemieckiego prezydenta, pałacu Bellevue.

 

"To nasz wspólny cel" - podkreśliła Elżbieta II. Jak dodała, konieczny jest wysiłek, aby "utrzymać pozytywne przemiany, które miały miejsce na świecie po II wojnie światowej".

 

Królowa zaznaczyła, że jej kraj należy od 1945 roku do grona najlepszych przyjaciół Niemiec w Europie. Dzięki współpracy oba kraje wiele osiągnęły - powiedziała, dodając, że ma nadzieję na kontynuację doskonałych relacji.

 

Nawiązując dla planowanego referendum na temat obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, Gauck zaznaczył, że UE potrzebuje Wielkiej Brytanii. Niemiecki prezydent wskazał na zaangażowanie Elżbiety II w integrację europejską. Gauck powiedział, że Niemcy będą wspierały dialog o reformach, których domaga się Londyn. "Wielka Brytania jest częścią Europy" - zaznaczył prezydent Niemiec.

 

W przyjęciu uczestniczyli szefowie rządów obu krajów David Cameron i Angela Merkel.

 

Elżbieta II i jej małżonek, 94-letni książę Filip rozpoczęli we wtorek trzydniową wizytę państwową w Niemczech. Dla 89-letniej brytyjskiej królowej jest to piąta podróż do Niemiec. Po raz pierwszy odwiedziła RFN 50 lat temu, zapoczątkowując proces pojednania między dawnymi wrogami - Brytyjczykami i Niemcami.

 

Przed przyjęciem w Bellevue Elżbieta II złożyła wieniec w Nowej Wartowni - centralnym miejscu pamięci o ofiarach wojny i dyktatury. Wcześniej uczestniczyła w rejsie po Szprewie oraz wysłuchała wykładu w berlińskiej politechnice - Technische Universitaet. Spotkała się też z kanclerz Merkel.

 

Brytyjska królowa jest serdecznie witana przez tłumy mieszkańców Berlina. Telewizja publiczna ZDF relacjonująca na żywo wybrane fragmenty wizyty oceniła, że tak pozytywnym przyjęciem w stolicy Niemiec cieszył się jedynie niemiecki papież.

 

W czwartek Elżbieta II pojedzie do Frankfurtu nad Menem - finansowego centrum Niemiec. Wieczorem w ambasadzie Wielkiej Brytanii w Berlinie królowa obchodzić będzie z poślizgiem przypadające w kwietniu 89. urodziny.

 

Na piątek królowa zaplanowała spacer na placu Paryskim w Berlinie. Przez znajdującą się obok Bramę Brandenburską - do 1989 roku symbol zimnej wojny, a następnie przezwyciężenia podziału Niemiec i Europy - Elżbieta II przejedzie ze względu na swój wiek samochodem.

 

Ostatnim punktem programu będzie wizyta w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen w Dolnej Saksonii, wyzwolonym w kwietniu 1945 roku przez brytyjskich żołnierzy. Będzie to pierwsza wizyta monarchini w takim miejscu.

 

(PAP)