Syria: dżihadyści ponownie są w Kobane, w atakach zginęło 12 osób

Syria: dżihadyści ponownie są w Kobane, w atakach zginęło 12 osób
EPA/SEDAT SUNA

Jak informuje agencja Reutera, bojownicy IS z trzech stron przeprowadzili szturm na to leżące na granicy z Turcją miasto, walcząc z kurdyjskimi siłami samoobrony YPG.

 

Agencja Associated Press pisze, że bojownicy IS zaatakowali również leżące na północnym wschodzie Syrii miasto Al-Hasaka i częściowo je opanowali.

 

To właśnie milicje YPG (Ludowe Jednostki Ochrony) dzięki pomocy z powietrza wojsk USA wyparły w styczniu, po czterech miesiącach oblężenia, IS z Kobane (arab. Ajn al-Arab). YPG są związane z Kurdyjską Partią Unii Demokratycznej (PYD), głównym stronnictwem kurdyjskim w Syrii.

 

Jeszcze na początku tygodnia YPG informowały, że odbiły z rąk islamistów kluczowe miasto Ain Issa, 50 km od głównej siedziby IS w mieście Ar-Rakka na północy Syrii. W poprzednim tygodniu Kurdowie odbili miasto Tall Abjad i odcięły główną drogę zaopatrzenia dla IS. Ar-Rakka uznawana jest za stolicę samozwańczego kalifatu pod nazwą Państwo islamskie, utworzonego w czerwcu 2014 roku na terenie zdobytych przez IS obszarów w Syrii i Iraku.

 

(PAP)