Nadzwyczajne posiedzenie rządu Grecji ws. programu pomocowego

Nadzwyczajne posiedzenie rządu Grecji ws. programu pomocowego
EPA/JULIEN WARNAND

Warufakis powiedział w wywiadzie dla greckiej telewizji Antenna TV, że rząd odrzuca propozycję wierzycieli, którzy chcą zaoferować dodatkowy, pięciomiesięczny pakiet pomocowy pod warunkiem, że grecki rząd zgodzi się szybko na serię reform gospodarczych i korekt budżetowych.

 

"W ciągu ostatnich dni i tygodni grecki rząd nieustannie szedł na ustępstwa. Niestety, za każdym razem, gdy my czynimyustępstwo (...) wierzyciele robią coś dokładnie odwrotnego i usztywniają swoje stanowisko" - dodał.

 

Tym niemniej Warufakis powiedział też, że "nie widzi powodu, dla którego nie można by zawrzeć porozumienia (z wierzycielami)".

 

Dodał też, że strony negocjacji spróbują ponownie znaleźć kompromis podczas spotkania eurogrupy; kolejne spotkanie ministrów finansów strefy euro w sprawie Grecji – piąte w ciągu niespełna 10 dni – rozpocznie się w sobotę o godz. 14 w Brukseli.

 

Europejscy kredytodawcy zaproponowali w piątek Atenom 12 mld euro dodatkowej pomocy do listopada; Międzynarodowy Fundusz Walutowy dołożyłby do tego kredyt w wysokości 3,5 mld euro.

 

Suma ta pozwoliłaby Atenom uniknąć niewypłacalności, gdyż do końca czerwca Grecja musi spłacić MFW ratę kredytu w wysokości 1,6 mld euro.

 

(PAP)