Tunezja: po zamachu straty w turystyce szacowane na 500 milionów dolarów

"Zamach miał wielkie konsekwencje dla gospodarki, straty będą ogromne" - powiedziała minister dziennikarzom późnym wieczorem w poniedziałek, podając wstępne szacunki. Dodała, że władze planują zniesienie podatku dla podróżnych i zastanawiają się nad umorzeniem długów operatorów hotelowych, aby wesprzeć sektor turystyczny.

 

W ubiegłym roku Tunezja zarobiła na turystyce 1,95 mld dolarów. Sektor odpowiada 7 proc. PKB tego północnoafrykańskiego kraju i jest głównym źródłem obcych walut i zatrudnienia.

 

W poniedziałek tunezyjskie MSW poinformowało o aresztowaniu przez władze grupy ludzi, którzy mogą mieć związek z zamachem na hotel Imperial Marhaba w Susie. Nie podano żadnych dodatkowych szczegółów. Śledczy sprawdzają, czy napastnik, którym był młody student, spędził jakiś czas na szkoleniach w obozach dżihadystów w sąsiedniej Libii.

 

W marcu tego roku doszło w Tunezji do zamachu terrorystycznego, wskutek którego zginęło ok. 20 osób spośród zwiedzających Muzeum Narodowe Bardo w stolicy kraju. Byli wśród nich Polacy.

 

(PAP)