Szydło będzie trudniej niż Dudzie. "Nie ma co porównywać tych kampanii"

Rzeka połączyła obie kandydatki na stanowisko premiera. Najpierw nad Wisłą fotografowała się Beata Szydło z Prawa i Sprawiedliwości. Na wałach przeciwpowodziowych mówiła o bezpieczeństwie. - Teraz jest piękna pogoda, ale trzeba zadbać o bezpieczeństwo, gdy sytuacja się zmieni. Ja mieszkałam na takich terenach i wiem, co znaczy powódź - mówiła Beata Szydło. Kilkadziesiąt minut później konferencję prasową w innym zakątku królowej polskich rzek zwołała Ewa Kopacz. Mówiła o alarmowych SMS-ach, które mają otrzymywać Polacy. - Każdy z nas w sytuacji zagrożenia powodzią, pożarem, ale nie tylko - mówiła premier Ewa Kopacz.
 
Panie zajmują się w te same dni nie tylko tymi samymi tematami. Także ubierają się podobnie. To zdjęcia Ewy Kopacz ze Śląska, a to Beata Szydło podczas objazdu Mazowsza. Jak widać dominują kwieciste stroje. - Ja bym nie chciała prowadzić polityki porównującej jedną panią do drugiej pani, czyli porównywania Beaty Szydło i Ewy Kopacz - powiedział Joanna Mucha z PO.
 
Wybory parlamentarne to jednak w dużej mierze starcie liderów, a w tym przypadku liderek. Zależy od nich bardzo wiele. - Beata Szydło jest The Best. Ma szanse spore na objęcie funkcji prezesa rady ministrów - powiedział Ryszard Czarnecki z PiS.
 
Poza kamerami posłowie opozycji są mniej optymistycznie nastawieni do kandydatury Szydło. Obawiają się, że brakuje jej charyzmy. Nie ma też między nią i Ewą Kopacz takiej przepaści wizerunkowej, która była między młodym Andrzejem Dudą i wyraźnie starszym Bronisławem Komorowskim. - 920 kandydatów do Sejmu, 100 kandydatów do Senatu. Nie można porównywać w prosty sposób tych obu kampanii - oceniał Marcin Mastalerek z PiS.
 
 
Nie można, ale sam PiS nie krył, że kampania z udziałem Beaty Szydło będzie wzorowana na tej Andrzeja Dudy. - Beata Szydło jest trochę taka przepraszam za określenie rozemłana, mało dynamiczna - powiedział Tomasz Kalita z SLD. - Wyzwania mobilizują polityków, a to jest duże wyzwanie dla pani Beaty Szydło. Wierzę, że przyniesie dobry efekt w postaci wygranych wyborów - powiedział Andrzej Romanek z SP.
 
 
Andrzej Duda poradził sobie na debatach z Bronisławem Komorowskim, bo był bardzo sprawny retorycznie już siedem lat temu. W takich debatach prezydentowi elektowi pomagało z pewnością prawnicze wykształcenie, którego Szydło nie ma. - Nie jest prawnikiem jest etymolożką. Zajmowała się pracą w domu kultury, ustawianiem szopek krakowskich - powiedział Michał Szczerba z PO.
 
Kandydatka PiS-u nie może też w przeciwieństwie do Dudy liczyć na przychylność innych partii. Po pierwszej turze wyborów prezydenckich Paweł Kukiz i Janusz Korwin-Mikke nie atakowali przyszłego prezydenta.