"Rób co każą, nie stawiaj oporu". MSW radzi jak się zachować w przypadku ataku terrorystów

To nowy spot Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczący zagrożenia terrorystycznego w Polsce. Ma on być pokazywany dyrektorom szkół, nauczycielom, szefom galerii handlowych, aż w końcu samym uczniom. - W tym filmie pokazane jest nie tylko zachowanie terrorysty, ale tez nauczycieli, dyrektora oraz uczniów w klasie - powiedziała Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
 
Jak zaznacza MSW spot ma na celu zwiększenie świadomości na temat możliwego ataku - a nie straszenie ludzi. - Udawanie, że terroryzm to zagrożenie, które nas nie dotyczy, które istnieje w innych krajach nie jest dobrym pomysłem, w każdej chwili możemy mieć do czynienia z atakami także w naszym kraju - nie ma już bezpiecznych miejsc - przyznała Aleksandra Piotrowska, psycholog ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.
 
Kampanię popiera dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie. Do tej placówki uczęszczają dzieci pochodzenia wielokulturowego, dla bezpieczeństwa od kilku lat szkoła wyposażona jest w kamery monitoringu. - Ja na pulpicie swojego komputera mogę widzieć co dzieje się w budynku i łatwiej będzie w ten sposób sterować gdyby doszło do jakiejś sytuacji zagrożenia - powiedział Tomasz Ziewiec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie.
 
Uczniowie wiedzą już jak się zachować np. w przypadku zagrożenia pożarowego, teraz edukowani będą na wypadek innych zagrożeń. MSW radzi, by w sytuacji zagrożenia terroryzmem w Polsce nie dyskutować z napastnikami, robić co każą i nie stawiać oporu. Naszym głównym celem jest przetrwanie. - Musimy również brać pod uwagę różne scenariusze, żyjemy w trudnych czasach, w związku z powyższym taka profilaktyka naszym zdaniem jest wskazana - dodała Woźniak. 
 
Recepta Polaków na przetrwanie byłaby prosta. - Schowałbym się, cały dobytek:krowy, świnie, znajomi, rodzina i uciekamy, nie mamy schronu, ale ufalibyśmy, że nam się uda, są odpowiednie służby, które kierują takimi działaniami - odpowiadali w sondzie Superstacji pytani Polacy.
 
We wrześniu fragmenty spotu mają być pokazywane uczniom w polskich szkołach, a przez najbliższych 5 lat kampania ma poszerzyć zasięg o wszystkie instytucje użyteczności publicznej gdzie masowo skupiają się ludzie.