Rosja: Putin zapowiada korektę strategii bezpieczeństwa narodowego

Rosja: Putin zapowiada korektę strategii bezpieczeństwa narodowego
fot. PAP/EPA
- Musimy reagować we właściwy sposób na decyzje podejmowane przeciwko nam na Zachodzie, analizować wszystkie potencjalne zagrożenia i ryzyka w dziedzinie polityki, gospodarki oraz informacji i na tej podstawie korygować strategię bezpieczeństwa narodowego - oświadczył Putin.
 
Rosyjski prezydent uzasadnił tę potrzebę widoczną determinacją niektórych krajów zachodnich, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, aby utrzymać, a nawet zaostrzyć sankcje przeciwko Rosji z powodu roli, jaką odegrała w kryzysie na Ukrainie. - Ostatnie wydarzenia pokazują, że nie powinniśmy oczekiwać w najbliższej przyszłości zmian we wrogiej polityce (wobec Rosji) ze strony niektórych naszych oponentów geopolitycznych - ubolewał Putin.
 
Przypomniał, że Unia Europejska przedłużyła ostatnio sankcje wymierzone przeciwko Rosji, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych toczy się nieustająca debata nad tym, czy należy jeszcze mocniej karać Moskwę. - Nikt nie próbuje nawet analizować przyczyn konfliktu ukraińskiego - ubolewał Putin, oskarżając jednocześnie kraje, które uchwalają te sankcje przeciwko Rosji, że to one w rzeczywistości ponoszą winę za wszystko, co dzieje się na wschodzie Ukrainy.
 
Rosyjski przywódca zapewnił jednocześnie, że Moskwa jest otwarta na współpracę i kolektywne działanie w kluczowych kwestiach obecnej sytuacji w świecie. Nie wyklucza on, że jeśli trzeba, dokona się korekt w polityce zagranicznej i w podstawach całej rosyjskiej polityki w obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw. - Motywy, dla których wywiera się nacisk na Rosję, są jasne. W praktyce prowadzimy niezależną politykę wewnętrzną i zagraniczną, nie negocjujemy w sprawie naszej suwerenności i to nie wszystkim się podoba - podkreślił Putin.
 
Strategiczny kurs Rosji według jego słów pozostaje niezmieniony. - Będziemy nadal budować stosunki z partnerami na zasadach wzajemnego szacunku i poszanowania interesów. Oczywiście bez uszczerbku dla naszej własnej suwerenności i bezpieczeństwa narodowego - dodał prezydent Rosji.
 
Szef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew, którego wypowiedź przytacza agencja EFE, poszedł dalej i oskarżył kraje, z inicjatywy których wprowadzono sankcje wobec Rosji o próbę dokonania zmiany obecnych władz rosyjskich. - Sankcje w dalszym ciągu obniżają nasz potencjał gospodarczy i mają wywierać wpływ na politykę, którą prowadzimy na świecie. W rzeczywistości zmierzają do zmiany obecnych władz naszego kraju - powiedział Patruszew, który zabrał głos na zakończenie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Rosji. - Należy przygotować działania, które w razie potrzeby można będzie zastosować wobec niektórych krajów i grup krajów, które w przyszłości będą popierały sankcje przeciwko Rosji - wzywał rosyjski polityk, uchodzący za kremlowskiego jastrzębia.
(PAP)