Plaga "zabójczych selfie" w Rosji? Tamtejsze MSW ostrzega internautów

Plaga zabójczych selfie w Rosji? Tamtejsze MSW ostrzega internautów

"Niestety w ostatnim czasie zauważyliśmy, że liczba wypadków z udziałem amatorów fotograficznych autoportretów stale wzrasta" - powiedziała doradczyni ministerstwa Jelena Aleksiejewa. W czasie konferencji prasowej w Moskwie zaznaczyła, że od początku roku odnotowano "setkę rannych i kilkadziesiąt wypadków śmiertelnych".

 

Kampania jest rezultatem serii wypadków, których ofiarami byli Rosjanie polujący na niecodzienne ujęcie. W ramach akcji nakręcono specjalny wideoklip, wydawane są ulotki, a na stronie internetowej MSW zamieszczono porady.

 

W maju 21-letnia moskwianka przez przypadek postrzeliła się, pozując do zdjęcia z pistoletem w dłoni. Kobieta raniła się w głowę, ale przeżyła.

 

Z kolei w styczniu dwaj młodzi mężczyźni zginęli na Uralu, gdy eksplodował odbezpieczony granat, który trzymali w ręku. Z tragedii ocalał telefon, którym robili sobie zdjęcie.

 

Kilka miesięcy później nastolatek zginął porażany prądem w rejonie Riazania, gdy próbował zrobić sobie selfie na moście kolejowym.

 

"Przed zrobieniem sobie selfie każdy powinien pamiętać, że wyścig na +lajki+ (w serwisach społecznościowych) może doprowadzić do śmierci, a wasze ostatnie zdjęcie w ekstremalnych warunkach może być zdjęciem pośmiertnym" - ostrzegła Aleksiejewa.(PAP)