Kraków ma nowy system informacji o czystości powietrza

Bardzo dobry, dobry, dostateczny – to nie oceny ze szkolnych świadectw, tylko jakość krakowskiego powietrza, o której miasto informuje mieszkańców w nowy sposób. - Na ponad trzystu tablicach informacyjnych oraz w ponad dwustu autobusach i tramwajach będzie wyświetlał się komunikat o stanie zanieczyszczenia powietrza - powiedział Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.
 
Ocena jakości powietrza odbywa się według pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i jest aktualizowana trzy razy dziennie. - Podajemy go według sześciostopniowego indeksu jakości powietrza od bardzo złej, do bardzo dobrej jakości powietrza - zdradził Paweł Ciećko, Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
 
Aktywiści na rzecz walki ze smogiem chwalą nowe inicjatywy miasta, ale podkreślają, że do zrobienia jest o wiele więcej. - Chcielibyśmy, żeby te działania miasta były właśnie nastawione na zwiększenia tempa wymiany pieców w Krakowie, ponieważ jest ich ciągle trzydzieści tysięcy i jest to bardzo dużo. I to wpływa negatywnie na nasze zdrowie - powiedziała Ewa Lutomska z Krakoweskiego Alarmu Smogowego.
 
Wiedzą o tym krakowscy radni, dlatego apelują do parlamentarzystów o przyjęcie nowelizacji ustawy o ochronie środowiska, która dałaby im skuteczne narzędzia do walki ze smogiem. - Krakowianom zależy nam tym, żeby organy decyzyjne – w tym wypadku Sejm – zajęły się tą sprawą pilnie, bo powietrze w Krakowie, którym oddychamy jest po prostu mocno zanieczyszczone - powiedział Andrzej Hawranek.
 
Jednego smoka Kraków już pokonał. Wciąż jednak bez rezultatu walczy ze smogiem wawelskim. Mimo, że narzędzi do rozprawienia się z nim przybywa, to ciągle brakuje nowego szewczyka Skuby, który posłużyłby się nimi wystarczająco skutecznie.