Paragwaj: Franciszek odprawił mszę w duchowej stolicy kraju

Paragwaj: Franciszek odprawił mszę w duchowej stolicy kraju
EPA/ANDRES CRISTALDO

Miasto uważane jest za duchową stolicę Paragwaju i jest celem pielgrzymek ludzi, którzy modlą się przed figurą Matki Bożej, wyrzeźbioną przez nawróconego wiernego w XVI wieku i uratowaną z wielkiej powodzi. Media odnotowują, że papież bardzo wzruszył się modląc się w sanktuarium przed figurą, symbolem religijnym kraju.

 

Caacupe położone jest zaledwie 40 kilometrów od granicy z ojczyzną papieża - Argentyną. Wielu jego rodaków przybyło na tę mszę z biało-błękitnymi flagami. „Tutaj z wami czuję się jak w domu” - wyznał Franciszek, który w ten sposób po raz pierwszy od wyboru w 2013 roku tak blisko przebywał swej ojczystej ziemi. Już wcześniej mówił, że odwiedzi ją zapewne w przyszłym roku.

 

Podczas mszy na placu przed sanktuarium papież złożył w homilii hołd paragwajskim kobietom i matkom, które - jak podkreślił - „z wielką odwagą i wyrzeczeniem potrafiły podnieść zniszczony, zdewastowany kraj, pogrążony w wojnie” domowej.

 

“To wy znalazłyście wczoraj i znajdujecie dzisiaj siłę, aby nie dopuścić do tego, by ta ziemia pogrążyła się w chaosie” - podkreślił. „Niech Bóg błogosławi tę wytrwałość. Niech Bóg błogosławi kobietę paragwajską, najchwalebniejszą w Ameryce” - mówił papież. Mszę zakończył taniec kobiet, który bardzo spodobał się Franciszkowi.

 

Wcześniej papież odwiedził szpital pediatryczny w paragwajskiej stolicy, Asuncion. Był w kilku szpitalnych oddziałach, a zwracając się do leczonych tam dzieci powiedział, że są „wojownikami” i wyraził uznanie dla ich męstwa i wytrwałości.

 

(PAP)