UE: propozycja Grecji może być bazą do porozumienia

UE: propozycja Grecji może być bazą do porozumienia
EPA/ALEXANDROS VLACHOS

To pierwsza oficjalna wypowiedz przedstawiciela instytucji reprezentującego kredytodawców oceniająca przedstawione przez Ateny propozycje reform i oszczędności.

 

Moscovici zaznaczył, że kluczowe będzie szybkie wdrożenie działań oszczędnościowych, by możliwe stało się odblokowanie pomocy finansowej dla Grecji. Jego zdaniem grecki rząd wykonał znaczące gesty wobec kredytodawców.

 

Wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis uważa, że ministrowie finansów państw strefy euro powinni przedyskutować mandat dla instytucji w sprawie rozpoczęcia z Grecją negocjacji na temat kolejnego programu pomocowego.

 

"Robimy postępy. Greckie propozycje są zgodne z tym, co przedstawiły instytucje przed referendum (w Grecji - PAP). Widzimy, że ze strony greckiej jest chęć do osiągnięcia porozumienia. Dzisiejsze głosowanie w parlamencie pokazuje, że jest większość, aby pójść do przodu z programem" - powiedział dziennikarzom Dombrovskis.

 

Grecki parlament przyjął w sobotę nad ranem najnowszą rządową propozycję porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami, godząc się tym samym na bolesne dla Greków reformy oraz na liczne cięcia w zamian za pakiet pomocowy w wysokości 53,5 mld euro.

 

Dombrovskis zastrzegł, że są wciąż kwestie, które muszą być rozwiązane z państwami należącymi do strefy euro. "Ale to, o czym powinniśmy dziś dyskutować, to przekazanie mandatu KE i EBC, aby rozpoczęły we współpracy z MFW negocjacje o programie z Europejskiego Mechanizmu Stabilności" - dodał wiceszef KE.

 

W czwartek wieczorem Grecja przesłała wierzycielom propozycje w sprawie reform w zamian za wsparcie z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). W swojej propozycji Grecja zgodziła się na wprowadzenie prawie wszystkich środków, które wcześniej zdecydowanie odrzucała, m.in. na podwyżkę podatku VAT, reformę emerytur i administracji publicznej.

 

O godz. 15 W Brukseli spotykają się ministrowie finansów państw strefy euro, by na podstawie opinii i zaleceń ekspertów wierzycieli Grecji zdecydować, czy można rozpocząć negocjacje o nowym programie pomocy. Pozytywna decyzja otworzy drogę także do udzielenia Grecji kredytu pomostowego na pokrycie bieżących zobowiązań finansowych.

 

(PAP)