"Financial Times": Tusk odegrał kluczową rolę w negocjacjach z Grecją

Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej "FT" około godz. 6 rano niemiecka kanclerz Angela Merkel i premier Grecji Aleksis Cipras uznali, że nie są w stanie dojść do porozumienia i należy zerwać dalsze rozmowy. Przewodniczący Rady Europejskiej Tusk powstrzymał ich jednak przed wyjściem ze spotkania, mówiąc: "przykro mi, ale nie ma takiej możliwości, żebyście wyszli z tego pokoju".

 

Jak podkreśla dziennik, wyjście obojga liderów z negocjacji doprowadziłoby do "historycznego rozłamu w strefie euro". Po powrocie do stołu rozmów porozumienie zostało osiągnięte po upływie ponad godziny, w czym ważną rolę odegrało również „bardzo silne wsparcie dla greckiego rządu okazane przez Francję”.

 

„Niemcy bardzo naciskali na Grexit, ale jestem zdecydowanie przeciwko takiemu rozwiązaniu” – powiedział po zakończeniu rozmów francuski prezydent, Francois Hollande. „Grecy nie oczekują rozwiązań charytatywnych, ale europejskiej solidarności i upokarzanie ich byłoby czymś najgorszym, co moglibyśmy zrobić” – dodał Hollande.

 

„FT” cytuje również anonimowego unijnego dyplomatę, który miał powiedzieć, że Cipras został „ukrzyżowany przez kredytodawców”.

 

(PAP)