ONZ ma mieć dostęp do podejrzanych instalacji atomowych Iranu

ONZ ma mieć dostęp do podejrzanych instalacji atomowych Iranu
EPA/HERBERT NEUBAUER

Według tego informatora jeśli porozumienie zostanie zaakceptowane przez uczestników negocjacji, Rada Bezpieczeństwa ONZ jeszcze w lipcu mogłaby uchwalić odpowiednią rezolucję, a strony mogłyby zacząć realizować postanowienia umowy (w tym ograniczenie programu przez Iran i znoszenie sankcji przez społeczność międzynarodową) w pierwszej połowie 2016 r.

 

W negocjacjach uczestniczą delegacje Iranu oraz sześciu światowych potęg (USA, W. Brytania, Francja, Chiny, Rosja i Niemcy).

 

Reuters zastrzega, że zapisy porozumienia w finalnym kształcie mogą różnić się od tych w jego roboczej wersji.

 

Przywoływani przez Reutera dyplomaci zaangażowani w rozmowy liczą na to, że ostateczną wersję porozumienia uda się zaakceptować jeszcze we wtorek. Nad ranem negocjacje były kontynuowane.

 

Irańska agencja ISNA zapowiedziała w poniedziałek późnym wieczorem, że szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini "za kilka godzin" odczytają wspólne oświadczenie w obecności ministrów spraw zagranicznych sześciu mocarstw.

 

Porozumienie stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec z Iranem ma doprowadzić do ograniczenia irańskiego programu nuklearnego i zagwarantować, że nie będzie on służył pracom nad bronią nuklearną. Rząd w Teheranie liczy w zamian na zniesienie sankcji, nałożonych na Iran przez społeczność międzynarodową.

 

Obecna runda rozmów w Wiedniu trwa już ponad dwa tygodnie. Miała zakończyć się 30 czerwca, ale trzykrotnie przesuwano już termin zakończenia negocjacji.

 

(PAP)