Polska 24 w rankingu "The Soft Power 30"

Polska 24 w rankingu The Soft Power 30

Pojęcie "soft power" zostało po raz pierwszy użyte w 1990 roku przez profesora Uniwersytetu Harwardzkiego Josepha Nye na określenie umiejętności posługiwania się atrakcyjnością polityki, kultury i wizerunku narodowego w celu zdobywania wpływów na świecie.

 

Ranking otwierają Wielka Brytania, Niemcy i Stany Zjednoczone.

 

"Wynik Polski odzwierciedla udaną transformację po 1989 roku, w wyniku której powstało dynamiczne, pełne energii społeczeństwo demokratyczne. Według naszej analizy jesteście modelem dla państw, które przechodzą przez podobne procesy, szczególnie dotyczące systemu edukacji i zarządzania państwem. Z drugiej strony, więcej wysiłku i inwestycji w promocję bogatej historii i kultury mogłoby przynieść jeszcze lepsze wyniki" - powiedział PAP Jonathan McGlory, autor raportu i partner w Portland Communications.

 

Oprócz Polski region Europy Środkowo-Wschodniej reprezentuje w rankingu jeszcze Republika Czeska (27. miejsce).

 

Badanie zostało przygotowane przez firmę doradczą Portland Communications należącą do byłego doradcy Tony'ego Blaira, Tima Allana, z wykorzystaniem danych uzyskanych przez Facebooka i ośrodek badania opinii publicznej ComRes. Podczas przygotowania rankingu wzięto pod uwagę sześć głównych kategorii - rząd, kultura, edukacja, zaangażowanie w sprawy światowe, przedsiębiorczość i technologia cyfrowa.

 

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)