Rok od zestrzelenia malezyjskiego MH17 do sieci trafia nieznane wideo z miejsca katastrowy

Separatyści przeszukują bagaże pasażerów zestrzelonego samolotu. Przeglądają rozrzucone torby i plecaki. W tle widać wciąż dymiące szczątki rozbitej maszyny. W australijskich mediach opublikowano nieznany dotąd materiał wideo nagrany w dniu katastrofy lotu MH17.

 

Według rosyjskich mediów istnieje jego dłuższa 17-minutowa wersja, na której ważna jest rozmowa separatystów. Wynika z niej, że malezyjski samolot został zestrzelony przez ukraiński myśliwiec, a separatyści z kolei zestrzelili wojskowy samolot. Pilot myśliwca miał przeżyć. Rozmowa zgadza się z tym co separatyści mówili w mediach tuż po katastrofie rok temu. Twierdzili, że udało im się zestrzelić ukraiński samolot bojowy - dopiero, kiedy okazało się, że spadł samolot pasażerski, wycofali się ze swoich twierdzeń.

 

Eksperci z Australii chcą sprawdzić czy nagranie jest autentyczne. Premier Australii Tony Abbott podczas uroczystości rocznicowej w Canberze odsłonił pomnik znajdujący się na ziemi pochodzącej z miejsca katastrofy. - Nazwiska wszystkich obywateli Australii są wyryte na tej tablicy, tak jak pozostaną w naszych sercach - mówił polityk.

 

W tragedii zginęło 38 obywateli Australii, łącznie zginęło w niej 298 osób - tyle ile było na pokładzie samolotu. Rządy państw zachodnich i Ukrainy przypisują odpowiedzialność za tragedię prorosyjskim separatystom. Moskwa sugeruje, że samolot trafiła rakieta wystrzelona przez ukraiński myśliwiec.