Burze nad Polską. 500 interwencji w Małopolsce, w Świętokrzyskiem 10 tys. odbiorców bez prądu

Burze nad Polską. 500 interwencji w Małopolsce, w Świętokrzyskiem 10 tys. odbiorców bez prądu
fot. PAP

Najwięcej pracy strażacy mieli w nocy w powiatach krakowskim, chrzanowskim, olkuskim i miechowskim. Działania dotyczyły głównie usuwania połamanych gałęzi, które zagrażały bezpieczeństwu. W sumie w interwencjach uczestniczyło 1,7 tys. strażaków.

 

W miejscowości Mniszów w pow. proszowickim najprawdopodobniej od uderzenia pioruna zapaliła się instalacja elektryczna domu. Pożar od pioruna nastąpił także w Osieku w pow. olkuskim. W oby tych zdarzeniach poszkodowane zostały dwie kobiety, które podtruły się dymem.

 

W Chechle w powiecie olkuskim dach zerwany z budynku gospodarczego uszkodził budynek sąsiedni, dwa ogrodzenia i słup energetyczny. Strażacy spodziewają się, że liczba interwencji będzie jeszcze rosła, bo w świetle dziennym odsłonięte zostaną kolejne zniszczenia.

 

Po silnych wichurach, które towarzyszyły ulewom w nocy z niedzieli na poniedziałek w woj. świętokrzyskim, w poniedziałek rano dostępu do energii elektrycznej nie ma ok 10 tys. odbiorców w regionie - poinformowała PAP Anna Hejduk z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.


Silny wiatr uszkodził też dachy na ok 40 budynkach - mieszkalnych i gospodarczych i połamał 196 drzew.

Jak dodała Hejduk, od niedzielnego wieczora straż pożarna w regionie interweniowała 244 razy - głównie w powiatach skarżyskim i staszowskim. Ulewa spowodowała również niewielki podtopienia. Podczas interwencji lekko poszkodowany został jeden ratownik.

(PAP)