Petru: listy kandydatów Nowoczesnej do Sejmu w sierpniu

Petru: listy kandydatów Nowoczesnej do Sejmu w sierpniu
PAP/Paweł Supernak

„Chciałbym wszystkie listy ogłosić w jednym momencie. To będzie w sierpniu” – powiedział Petru w poniedziałek podczas briefingu prasowego w Lublinie.

 

Podkreślił, że Nowoczesna w wyborach do Sejmu startuje samodzielnie, natomiast w wyborach do Senatu możliwe jest poparcie kandydatów zgłoszonych przez inne ugrupowania. „Jeśli chodzi o Senat, jesteśmy otwarci na sensowne porozumienia na poziomie regionalnym, nie ogólnopolskim” – zaznaczył.

 

Petru powiedział, że chodzi o poparcie „sensownych kandydatów, bezpartyjnych”, a porozumienie może być zawarte z każdym.

 

„Jeśli w danym województwie zostanie przedstawiona kandydatura osoby ewidentnie godnej bycia senatorem, to jesteśmy w stanie pójść na każde porozumienie i z PiS, i z PO, i nawet z Kukizem, jeżeli on w ogóle będzie miał kandydatów do Senatu, żeby sensowne osoby nie walczyły ze sobą” – powiedział Petru.

 

Petru powiedział, że to on będzie się skupiał nad wyłonieniem kandydatów na pierwsze miejsca list do Sejmu, a o obsadzie na kolejnych miejscach na listach w dużym stopniu będą decydowali regionalni działacze stowarzyszenia.

 

Stowarzyszenie, którego liderem jest Petru powstało w kwietniu pod nazwą NowoczesnaPL, w związku z trudnościami z zarejestrowaniem go w Warszawie, przyjęło w lipcu nazwę Nowoczesna, pod którą zostało zarejestrowane w Rzeszowie.

 

Petru powiedział, że mając na uwadze dotychczasowe trudności z rejestrowaniem stowarzyszenia Nowoczesna, będzie rejestrował zarówno komitet wyborczy jak i partię polityczną. „Zobaczymy, co będzie szybsze. Czasu jest bardzo mało, muszę postępować skutecznie i efektywnie. Rejestruję jedno i drugie równocześnie” - powiedział lider Nowoczesnej.

 

Założyciel Stowarzyszenia Nowoczesna wieczorem na spotkaniu z mieszkańcami Lublina ma przedstawić m.in. założenia programowe stowarzyszenia, które ogłosił w sobotę w Warszawie. Jak podkreślił, kampania polega na bezpośrednim kontakcie z wyborcami i będzie odwiedzał kolejne miejscowości, żeby prezentować program Nowoczesnej.

 

„Jestem przekonany, że Polacy nie chcą wyboru między PiS-em i anty-PiSem. Nie chcą wyboru między Michałem Kamińskim a Jackiem Kurskim. To Kurski wymyśla przekaz pani Beacie Szydło, a Kamiński wymyśla przekaz pani premier Kopacz. To między nimi jest spór, a nie między Polską taką albo taką” – powiedział Petru.

 

Wybory do parlamentu odbędą się 25 października.

 

(PAP)