Szydło: Miejsce polskiego premiera jest przy poszkodowanych

Szydło: Miejsce polskiego premiera jest przy poszkodowanych
Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Szydło zapewniła, że ona będzie próbowała pomóc poszkodowanym. Na poniedziałkowej konferencji w Katowicach Szydło odniosła się do strat, które poniosło wiele osób w ciągu ostatniej doby w wyniku nawałnic, które przeszły przez cały kraj. - Widzicie państwo, ile jest nieszczęścia, ile zdarzeń, które spowodowały, że wielu ludzi cierpi i troszczy się przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, takie codzienne - podkreśliła.

 

Zaznaczyła, że obecnie w wielu powiatach i gminach trwa nie tylko usuwanie skutków nawałnic, ale - jak mówiła - tam "dzieją się realne problemy". W związku z tym, dodała wiceprezes PiS, potrzebna jest też "realna i konkretna" pomoc. W tym kontekście skrytykowała postawę premier Kopacz. - Pani premier, kiedy jest ładna pogoda, jeździ na wycieczki. Natomiast, kiedy ludzie potrzebują konkretnej pomocy, kiedy potrzebują konkretnych działań i rozwiązań, zamyka się w swoim gabinecie i tam debatuje. Dzisiaj miejsce polskiego premiera jest tam, gdzie są te nieszczęścia, jest wśród ludzi, którzy dzisiaj tej konkretnej pomocy potrzebują - oceniła Szydło.

 

Zapowiedziała, że po zakończeniu spotkania w Katowicach pojedzie do powiatu chrzanowskiego. - Tam są takie miejsca, w których dzisiaj stało się właśnie to nieszczęście i tak jak w wielu miejscach w Polsce ludzie potrzebują konkretnej pomocy. Tam spotkam się z ludźmi; będziemy również próbowali taką inicjatywę podjąć, żeby oni nie zostali pozostawieni sami sobie - zadeklarowała.

 

- Dzisiaj miejsce polskiego premiera jest z ludźmi; tam wśród tych ludzi, w tych miejscach, gdzie jest potrzebna konkretna pomoc - podkreśliła posłanka PiS. W poniedziałek rano w Warszawie zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Ewy Kopacz; tematem posiedzenia była pomoc poszkodowanym mieszkańcom. Premier poinformowała po zebraniu, że na terenach dotkniętych burzami trwa szacowane strat, a osobom, które potrzebują pomocy, bezzwłocznie będą przekazywane zasiłki w wysokości 6 tys. zł. Przypomniała, że rezerwa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na zwalczanie skutków kataklizmów wynosi miliard złotych.

 

Z najnowszych danych przekazanych przez szefową rządu wynika, że największe straty żywioł spowodował w województwach mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim. Strażacy interweniowali już ponad 6 tys. razy; 320 tys. odbiorców pozostaje bez prądu, uszkodzonych zostało ok. 800 budynków, w tym blisko 500 mieszkalnych.

 

Jedna osoba poniosła śmierć. Według Kopacz wśród kilkunastu rannych jest małe dziecko, które doznało urazu wielonarządowego i jest w stanie ciężkim. Z miejsca zdarzenia zostało przetransportowane śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala. Premier zapewniła, że pomoc trafi do wszystkich poszkodowanych przez nawałnice, niezależnie od tego, czy byli ubezpieczeni, czy nie.

(PAP)