Groźni islamiści aresztowani w Hiszpanii i Włoszech

Groźni islamiści aresztowani w Hiszpanii i Włoszech
EPA/FG GUERRERO

Tunezyjczyka i Pakistańczyka aresztowano w Brescii, na północy Włoch - poinformowała policja w komunikacie, nie podając ich tożsamości. Jak dodano, Tunezyjczyk ma 35 lat i stworzył konto na Twitterze, z którego rozsyłał "groźby sygnowane przez Państwo Islamskie"; wiadomości miały w tle zdjęcia znanych zabytków takich jak rzymskie Koloseum, czy katedra w Mediolanie. Włoskie siły bezpieczeństwa od miesięcy są postawione w stan wysokiej gotowości w związku z potencjalnymi atakami na ambasady, synagogi, kościoły, Watykan i rejony, gdzie gromadzą się turyści.

 

Tymczasem hiszpańskie MSW poinformowało w środę, że mężczyzna zatrzymany przez policję został oskarżony o werbowanie bojowników dla IS oraz rozpowszechnianie materiałów propagandowych tej ekstremistycznej organizacji sunnickiej. Pochodzący z Melilli, hiszpańskiej eksklawy w północno-wschodnim Maroku, 29-latek został aresztowany w ramach operacji wymierzonej w siatki przestępcze wysyłające dziewczęta i młode kobiety do Syrii i Iraku - sprecyzował resort. 7 lipca hiszpańska policja zatrzymała na Wyspach Kanaryjskich kobietę podejrzaną o werbowanie dziewcząt dla IS. W tym roku w Hiszpanii aresztowano już 49 osób w związku z ich kontaktami z Państwem Islamskim.

 

Sąd w Krems w północno-wschodniej Austrii skazał na pięć lat więzienia Czeczena, którego uznano za winnego działalności terrorystycznej i przyłączenia się do dżihadystów z IS w Syrii w 2013 roku. Jest to - jak podkreśla w środę agencja Reutera - jeden z najsurowszych wyroków w Austrii w serii spraw związanych z IS. 30-letni Magomed Z. został skazany też za posiadanie dziecięcej pornografii, uniewinniono go natomiast z zarzutu przejścia szkolenia bojowego w Syrii. Groziło mu nawet 10 lat więzienia. Oskarżony nie przyznał się do winy i zapowiedział apelację. Twierdzi, że pojechał do Syrii, by pomagać uchodźcom i szukać krewnego.

 

W połowie lipca sąd w Wiedniu skazał na 2,5 roku więzienia 17-letniego Oliviera N. za udział w organizacji terrorystycznej i podżeganie do terroryzmu. W zeszłym roku N. wyjechał do Syrii, gdzie przyłączył się do IS. W czerwcu w Austrii skazano dziesięć osób na kary do trzech lat więzienia za próbą kontaktu z radykalnymi islamistami w Syrii. Około 230 osób, w tym około połowy Czeczenów, wyjechało z Austrii, aby przyłączyć się do walki u boku dżihadystów na Bliskim Wschodzie - poinformowało austriackie MSW.

 

(PAP)