Ukraina: Separatyści na wschodzie protestują przeciwko misji OBWE

Ukraina: Separatyści na wschodzie protestują przeciwko misji OBWE
fot. PAP/EPA
Część uczestników protestu, głównie kobiety, zajechała pod hotel w dwóch autobusach w towarzystwie separatystycznego szefa lokalnej administracji Igora Martynowa - pisze Reuters powołując się na świadka. Wg tego źródła uczestnicy demonstracji wymalowali na samochodach należących do OBWE hasła pokojowe.
 
OBWE twierdzi, że tłum protestował w związku ze śmiercią cywilów, którzy zginęli w ostrzale mimo obowiązującego zawieszenia broni, i przeciwko misji OBWE, która monitoruje wdrażanie porozumień pokojowych między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami.
 
Rosyjskie media podały w czwartek, że już po wiecu z udziałem kilkuset mieszkańców Doniecka niezadowolonych z polityki obserwatorów misji OBWE, przyjazd do tego miasta planował wiceszef misji OBWE na Ukrainie Alexander Hug. - Musimy ograniczyć nasze działania - powiedział Hug cytowany z Kijowa przez agencję Reutera. Skrytykował czwartkową akcję w Doniecku, nazywając ją zaaranżowanym protestem i nieakceptowalnym rodzajem cenzorowania działalności OBWE.
 
Hug zarzucił obu stronom konfliktu nierespektowanie rozejmu, polegające na niepełnym wycofaniu ciężkiej broni, co zakładało porozumienie z lutego. Miało ono zakończyć konflikt, w którym zginęło ponad 6500 osób.
(PAP)