Święto rosyjskiej floty. Putin kupi więcej "zabawek" dla swoich marynarzy

Przy okazji świąt wojskowych Rosjanie często lubią informować o zwiększaniu swojego potencjału militarnego. Nie inaczej było i tym razem. W dniu święta marynarki jej dowódca poinformował o planach dozbrojenia floty w najbliższym czasie.

Tylko do końca roku ma otrzymać 10 nowych okrętów wojennych.

 

Admirał dodał, że "po 2015 r. zostanie przyspieszony plan budowy okrętów podwodnych trzech typów" i jeszcze w tej dekadzie nowe jednostki z napędem atomowym powinny wejść do służby.

 

Agencja TASS dowiedziała się nieoficjalnie, że do Francji, w najbliższych dnich wybiera się zespół rosyjskich ekspertów.

Według informacji potwierdzonej przez źródło w rosyjskim sektorze zbrojeniowym, celem ich wizyty będzie „odłączenie i zabranie z okrętów desantowych typu Mistral sprzętu komunikacyjnego”.

 

Sprzęt taki - jak podkreślono - jest "uniwersalny, dlatego będzie możliwe jego użycie na rosyjskich jednostkach". Agencja TASS nie precyzuje, na jakiej podstawie Rosjanie chcieli by zabrać część wyposażenia z mistrali, których Kreml - w związku z inwazją na Ukrainę - od Francji nie dostał. Francuzi próbują wynegocjować jak najniższą karę za odstąpienie od realizacji zamówienia, na które Moskwa wydała ponad miliard euro. Możliwe, że oddanie Rosjanom systemów komunikacyjnych z mistrali obniży kwotę, jakiej kreml zażądał od Francuzów za zatrzymanie dwóch okrętów desantowych.