Kopacz: SKOK-i to obciążenie dla systemu bankowego

SKOK-i już są obciążeniem dla systemu bankowego - oceniła szefowa rządu, pytana o wypowiedź m.in. ministra finansów Mateusza Szczurka na temat SKOK-ów. "Ponad 3 mld zł zostało wypłacone ludziom, którzy złożyli depozyty i zaufali tym instytucjom" - dodała Kopacz, która była w poniedziałek w Wałbrzychu.

 

"Wiem, że zakończyła się praca podkomisji i rekomendacje, które przedłożyła komisji finansów były jednoznaczne. Postawiła diagnozę dotyczącą kondycji finansowej SKOK-ów, po wysłuchaniu m.in. relacji ministra finansów, ale także Komisji Nadzoru Finansowego" - podkreśliła premier.

 

Przypomniała, że jedną z rekomendacji było, by Państwowa Komisja Wyborcza szczegółowo oceniała, czy SKOK-i nie finansują kampanii wyborczej. Inną rekomendacją - zaznaczyła Kopacz - było, by w przyszłej kadencji Sejmu powołać komisję śledczą, która "dogłębnie sprawdzi jak doprowadzono do tak tragicznej sytuacji SKOK-ów".

 

W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja finansów publicznych zaakceptowała sprawozdanie podkomisji. W sprawozdaniu podkomisja domaga się powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów, a także postawiła cały szereg postulatów legislacyjnych, m.in. postulat ułatwień we wprowadzaniu zarządów komisarycznych w kasach.

 

Na czwartkowym posiedzeniu komisji, na którym przyjmowane było sprawozdanie podkomisji, obecni byli m.in. minister finansów Mateusz Szczurek i szef KNF Andrzej Jakubiak. Obaj poinformowali, że SKOK-i nadal mają ujemne fundusze własne i wykazują straty na działalności bieżącej.

 

Szczurek relacjonował, że Komitet Stabilności Finansowej podczas ostatniego posiedzenia 20 lipca zapoznał się z wynikami pięciu największych SKOK-ów. Badane były sprawozdania finansowe tych kas za 2013 rok. Szósta z kas odmówiła wpuszczenia audytorów. Jak poinformował, z badania wynikało, że wszystkie pięć kas miało fundusze własne ujemne i były niewypłacalne. Wynik łączny kas to minus 1 mld 230 mln zł - poinformował.

 

"Sytuacja finansowa sektora jest niezwykle poważna" - powiedział Szczurek.

 

Kasa Krajowa SKOK zapowiada pozwy sądowe przeciw m.in. ministrowi finansów Mateuszowi Szczurkowi (także posłance PO Joannie Musze) w związku z wypowiedziami, "nieprawdziwymi i godzącymi w dobre imię spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych".

 

(PAP)