Biernacki: kontrwywiad monitoruje zagrożenia terrorystyczne

Działania takie podejmowane są przez kontrwywiad wspólnie ze służbami partnerskimi z innych krajów, ponieważ zagrożenie terrorystyczne jest zagrożeniem globalnym - powiedział we wtorek PAP Biernacki.

 

"Polskie służby kontrwywiadowcze wraz ze służbami partnerskimi monitorują wszelkie zagrożenia związane z terroryzmem, w tym również osoby, które przewijały się przez Polskę, lub miały jakikolwiek kontakt z Polską, a są wiązane ze środowiskami dżihadystów" - mówił w rozmowie z PAP.

 

Podkreślił, że służby muszą czuwać cały czas. "Zagrożenie terrorystyczne jest zagrożeniem globalnym, dlatego też współpraca wszystkich służb jest partnerska. A my zajmujemy się tym segmentem, który dotyczy nas - Polski" - powiedział Biernacki.

 

Pytany o konkretne liczby, ilu Polaków dotyczy zainteresowanie i kontrola ze strony służb, Biernacki stwierdził, że takich rzeczy się nie ujawnia i nie jest dobrze, gdy takie informacje pojawiają się publicznie.

 

Jednocześnie nie potwierdził, ani nie zaprzeczył doniesieniom o podanej przez tvn24.pl liczbie 200 osób. "Szkoda, że takie liczby przeciekają, nie powinny być w żadnym wypadku ujawnione. Ani nie potwierdzam, ani nie zaprzeczam" - powiedział PAP minister.

 

Według tvn24.pl ABW monitoruje 200 osób; najliczniejszą grupę stanowią Czeczeni, którzy przebywali w Polsce, a teraz związali się z Państwem Islamskim. Według portalu jest "od 5 do 10" przypadków monitorowania Polaków, którzy po emigracji na Zachód przeszli konwersję na islam, związali się z komórkami ISIS i wyjechali do Syrii. Osobną kategorię stanowią osoby, które posiadają mniej oczywiste związki z Polską; ma być też monitorowana grupa Polek, które nawiązują znajomości poprzez internet z mężczyznami z Bliskiego Wschodu.

 

(PAP)