Hollande zaprasza prezydenta Iranu do Francji

Hollande zaprasza prezydenta Iranu do Francji
PAP/EPA

"Mam przy sobie zaproszenie od Francois Hollande'a, przydenta mojego kraju, do Hasana Rowhaniego, prezydenta Iranu, do odwiedzenia Francji w listopadzie" - powiedział Fabius po spotkaniu z szefem irańskiego MSZ Mohammadem Dżawadem Zarifem.

Jeszcze w środę francuski minister ma się spotkać z Rowhanim.

 

Fabius składa obecnie wizytę w Iranie w nadziei, jak pisze agencja AFP, na odbudowę dwustronnych relacji obu krajów po uzgodnieniu 14 lipca porozumienia między Teheranem a szóstką światowych mocarstw, w tym Francją, w sprawie budzącego kontrowersje irańskiego programu atomowego.

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptowała porozumienie 20 lipca. W przyjętej jednogłośnie rezolucji napisano, że jeśli Teheran będzie respektował porozumienie nuklearne, uchylonych zostanie siedem rezolucji ONZ dotyczących sankcji wobec Iranu, przyjętych od 2006 roku.

 

W związku z tą perspektywą Zachód jest coraz bardziej zainteresowany irańskim rynkiem. Pierwszym zachodnim politykiem odwiedzającym Teheran po zawarciu porozumienia nuklearnego był wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel.(PAP)