Węgry. Szef MSW: ogrodzenie na granicy z Serbią gotowe na 31 sierpnia

Węgry. Szef MSW: ogrodzenie na granicy z Serbią gotowe na 31 sierpnia
fot. PAP/EPA

Według rzecznika rządu Zoltana Kovacsa minister Pinder zapewnił w środę gabinet, że nowy termin zakończenia budowy będzie dotrzymany. Powiedział, że ogrodzenie bezpieczeństwa może być zbudowane na całej długości w ciągu miesiąca.

 

Wcześniej Pinter i minister obrony Csaba Hende zapowiadali, że ogrodzenie będzie zbudowane do listopada. W sobotę jednak premier Orban oznajmił, że będzie ono gotowe do 31 sierpnia, na długo przed planowanym terminem. Rzecznik rząd podał, że rząd wyasygnował na tę liczącą 175 km inwestycję łącznie 22,2 mld forintów (79,3 mln dolarów). Dodatkowo 6,5 mld forintów (23 mln dolarów) przeznaczono na utworzenie na terenach wiejskich obozów namiotowych dla nielegalnych imigrantów, którzy przebywają w miastach.

 

Nad budową ogrodzenia o wysokości czterech metrów pracuje ok. 900 osób. Rozpoczęto ją w tym samym czasie w dziesięciu miejscach najczęściej wykorzystywanych przez przemytników ludzi. W tym roku na Węgry przedostało się już około 100 tys. imigrantów, w porównaniu z 43 tysiącami w całym ubiegłym roku. W ostatnich kilku tygodniach, od chwili gdy Węgry zbudowały jeden odcinek ogrodzenia, liczba imigrantów wzrosła, często przekraczając dziennie 1 500 osób. Około 80 procent azylantów pochodzi z targanych wojną krajów, takich jak Irak, Syria i Afganistan. Większość z nich kontynuuje podróż do innych państw UE.

Premier Orban twierdzi, że imigranci stanowią zagrożenie dla jego kraju i Europy. Polityka antyimigracyjna na Węgrzech jest ostro krytykowana przez ONZ-owskie agendy ds. uchodźców i przez władze Unii Europejskiej.

(PAP)