MŚ w rozwiązywaniu zadań szachowych – Polska gospodarzem i faworytem

MŚ w rozwiązywaniu zadań szachowych – Polska gospodarzem i faworytem

Tytułu bronić będą: Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Piotr Murdzia (MLKS Ostródzianka Ostróda) i Aleksander Miśta (UKS Rotmistrz Grudziądz). Jak podkreślił najbardziej utytułowany zawodnik w historii tej dyscypliny Murdzia, który w dorobku ma 22 medale mistrzostw świata i 20 Europy, on i jego partnerzy liczą na dwa złote trofea - indywidualnie oraz zespołowo.

 

„Apetyt rośnie w miarę sukcesów, więc nasze oczekiwania to nie tylko tytuł najlepszej drużyny globu, ale również pierwsze miejsce na podium kategorii indywidualnej dla któregoś z nas” – powiedział pochodzący z Gdańska 40-latek, który od sześciu lat pełni funkcję szefa wyszkolenia, a od dwóch sekretarza generalnego Polskiego Związku Szachowego.

 

Zaznaczył, że zawody są częścią rozpoczętego w niedzielę 58. Kongresu Kompozycji Szachowej, a gospodarze imprezy zamierzają jeszcze bardziej przybliżyć solving krajowej publiczności.

 

„Aby pokazać kibicom kunszt solverowców zapraszamy na czwartkowy show, podczas którego każdy będzie mógł zobaczyć na telebimie, jak w mgnieniu oka najlepsi zawodnicy potrafią opanować chaos panujący na szachownicy” – dodał Murdzia.

 

Kompozycja szachowa jest odrębną dziedziną szachów. Polega na stworzeniu na planszy sztucznego układu bierek, który zawiera interesującą ideę lub kombinację. Osobę układającą problemy i kompozycje szachowe nazywa się kompozytorem bądź problemistą. Pierwsze kompozycje powstały w połowie XIX wieku. W Polsce pionierem tej dziedziny był w 1890 roku Józef Żabiński. Pierwsze mistrzostwa świata w rozwiązywaniu zadań odbyły się w 1983 roku.

 

(PAP)