Arabia Saudyjska: zamach na meczet, 15 osób zginęło

Arabia Saudyjska: zamach na meczet, 15 osób zginęło
PAP/EPA

Według wpisu Państwa Islamskiego (IS) na Twitterze, zamachowiec zdołał "infiltrować obóz" saudyjskich policyjnych sił szybkiego reagowania w prowincji Asir na południowym zachodzie kraju - podaje Reuters.

 

Jak pisze EFE, w krótkim komunikacie na Twitterze IS podało, że zamachowcowi udało się "ominąć kontrolę bezpieczeństwa" i zdetonować pas szahida w meczecie, który jest świątynią sił bezpieczeństwa, znajdującą się na terenie obozu.

 

Jednak AP podaje, że zamachu dokonała "domniemana nowa filia IS" w Arabii Saudyjskiej, pod nazwą Prowincja Hidżaz Państwa Islamskiego, która poinformowała o zamachu na koncie Twittera należącym do IS. Agencja podkreśla, że jest to pierwszy komunikat o istnieniu takiej grupy.

 

Hidżaz to odniesienie do historycznego regionu Arabii Saudyjskiej, w którym znajdują się Mekka i Medyna.

 

Rzecznik saudyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych generał Mansur al-Turki powiedział agencji AP, że jest za wcześnie, by potwierdzić, czy zamachu dokonało w istocie IS lub powiązana z nim grupa.

 

Według saudyjskiego MSW w zamachu zginęło 15 osób. Początkowo informowano o 13 ofiarach; później zmarły dwie najciężej ranne osoby.

 

Zanim jeszcze sunnickie IS przyznało się do zorganizowania zamachu, o jego przeprowadzenie podejrzewano właśnie tę organizację, której lokalne komórki w Arabii Saudyjskiej przyznały się do przeprowadzenia w ostatnich miesiącach kilku ataków. IS od początku roku apeluje do swoich zwolenników o wysadzanie szyickich meczetów w tym kraju. Organizacja jest również odpowiedzialna za serię zamachów przeprowadzonych od początku marca w sąsiednim Jemenie oraz za czerwcowy atak w Kuwejcie, w którym zginęło 27 osób.

 

W ostatnich miesiącach na południu Arabii Saudyjskiej doszło do serii zamachów w szyickich meczetach. W maju w miejscowości Al-Qudah zginęły 22 osoby; był to najkrwawszy atak w ciągu ostatnich 10 lat. Tydzień później w Dammam zginęły cztery osoby.

 

W zeszłym miesiącu saudyjskie władze poinformowały o aresztowaniu 431 osób podejrzanych o przynależność do lokalnych komórek IS. Dodały, że służbom bezpieczeństwa udało się udaremnić kilka planowanych przez IS zamachów, między innymi na dyplomatów i meczet mogący pomieścić nawet 3 tys. osób.(PAP)