Tour de Pologne: Henao wygrał w Bukowinie i jest nowym liderem. Kwiatkowski wycofał się z wyścigu

Tour de Pologne: Henao wygrał w Bukowinie i jest nowym liderem. Kwiatkowski wycofał się z wyścigu
PAP/Grzegorz Momot

Na finiszu wyprzedził o osiem sekund Włocha Diego Ulissiego (Lampre) i Amerykanina Lawsona Craddocka (Giant). W klasyfikacji generalnej Henao i Ulissi mają ten sam łączny czas.

Polacy, bardzo aktywni w pierwszej części etapu, nie byli widoczni w końcówce.

 

Aktywnie jechał mistrz świata Kwiatkowski, chcąc się zrehabilitować za słaby start dzień wcześniej na etapie do Zakopanego. Pogrzebał na nim swoje szanse zajęcia wysokiej lokaty w wyścigu, tracąc do najlepszych ponad 20 minut.

 

Kolarz ekipy Etixx-Quick Step zaatakował już na pierwszych kilometrach razem z ośmioma innymi zawodnikami, a potem kilka razy próbował odskoczyć z ucieczki. Udało mu się, wygrał premię specjalną w Zakopanem i pierwszą górską w Zębie, ale pod Gliczarowem został doścignięty.

 

Kwiatkowski nie poddawał się i po dłuższej chwili oddechu ponowił atak z uformowanej na nowo, 20-osobowej grupy czołowej. Dołączył do niego wygrywający kolejne górskie premie Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), a po pewnym czasie Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo) i lider reprezentacji Polski Tomasz Marczyński. Wymarzona przez kibiców akcja czterech Polaków trwała jednak krótko. Zmęczony Kwiatkowski za swoje szarże zapłacił słoną cenę, wcześnie zostając za peletonem. Po etapie na swoim profilu na Facebooku poinformował, że z powodów zdrowotnych wycofał się z wyścigu.

 

(PAP)