Ukraina: przedstawiciele OBWE spotykają ludzi podających się za wojskowych z Rosji

Ukraina: przedstawiciele OBWE spotykają ludzi podających się za wojskowych z Rosji
PAP/EPA

Informację tę przekazał w piątek w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina przedstawiciel OBWE Michael Bociurkiw. Podkreślił, że organizacja nie jest w stanie zweryfikować, na ile wiarygodne są deklaracje tych osób.

 

„Od początku maja misja rozmawiała z ośmioma różnymi osobami; w czterech przypadkach ludzie ci mówili, że są w jakiś sposób związani z rosyjskimi siłami zbrojnymi, albo (w czterech innych przypadkach) mieli na sobie znaki rozpoznawcze sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej” – powiedział Bociurkiw.

 

Kijów i Zachód oskarżają Moskwę o finansowanie i dozbrajanie separatystów na wschodniej Ukrainie, a także o wysyłanie do Donbasu regularnych oddziałów, czemu Rosja kategorycznie zaprzecza. Kreml przyznaje jednak, że na wschodzie Ukrainy są rosyjscy "ochotnicy" - byli żołnierze, którzy przybyli tam na własną rękę.

 

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mówił niedawno w wywiadzie dla austriackiego dziennika „Kurier”, że w Donbasie znajduje się dziewięć tysięcy rosyjskich wojskowych.

 

„Dziewięć tysięcy rosyjskich żołnierzy wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt okupuje mój kraj. 60 tysięcy rosyjskich żołnierzy okupuje Krym. Jest to brutalne złamanie prawa międzynarodowego” – oświadczył.

 

Z ramienia OBWE w Donbasie działa kilkusetosobowa specjalna misja obserwacyjna, która nadzoruje realizację porozumienia o wstrzymaniu walk, zawartego w Mińsku w lutym. OBWE pośredniczy w rozmowach władz ukraińskich z separatystami w Donbasie w ramach tzw. grupy kontaktowej. (PAP)